Czy Najpiękniejsza Domówka Świata to tylko online'owa forma Pol’and’Rock Festival? A może to początek czegoś większego? W końcu, organizatorzy zamienili ograniczoną przestrzeń do dowolnej liczby światów, które otwierają przed Fundacją festiwalowicze. Balansujemy między inicjatywami, które już znamy – koncertami, wydarzeniami nawiązującymi do Akademii Sztuk Przepięknych na kostrzyńskim wzgórzu, aranżacjami, dekoracjami… ale gdzieś w podświadomości, czujemy, że to coś więcej, zupełnie coś nowego.
Innowacyjny dystans bez pandemicznego dystansu
Przyczyną tego wszystkiego jest obowiązujący w obecnych czasach dystans społeczny z powodu pandemii koronawirusa. A jednak Fundacja WOŚP, ten dystans jeszcze bardziej skróciła, mimo zdecydowanie większej odległości między uczestnikami, niż przepisowe 1,5 metra.
Można pokusić się również o stwierdzenie, że tegoroczne wydarzenie w przestrzeni internetowej, byłoby doskonałą lekcją dla sztucznej inteligencji, nie tylko ze względu na algorytmy wykrywania i rozpoznawania twarzy.
Na utworzenie takich społeczności i zrodzenie więzi, jakie są między festiwalowiczami, firmy nie tylko eventowe, ale i konsumenckie, musiałyby pracować latami i możliwe, że nigdy nie udałoby im się tak poznać swoich odbiorców, jak Pol’and’Rock Festival zna swoją publiczność.
Studio 26. Pol'and'Rock Festival, fot. Ola Drutkowska
Dom na fundamentach z aplikacji Discord
Trochę obawialiśmy się tego, czy nowa formuła festiwalowego pola sprawdzi się podczas Najpiękniejszej Domówki Świata. Jak się okazało, zupełnie niepotrzebnie! Tylko wczoraj onlinowe pole odwiedziło ponad 3000 użytkowników, którzy zostawili po sobie ponad 5000 wiadomości, a liczba ta rośnie dosłownie z minuty na minutę! Dzięki Mastercard udowadniamy, że woodstockowicze, rozproszeni po całym kraju – ba, po całym świecie – mogą poczuć tę wyjątkową, wydawałoby się zarezerwowaną wyłącznie dla kawałka ziemi w Kostrzynie energię i razem tworzyć wyjątkową atmosferę Najpiękniejszego Pola Świata, tym razem na Discordzie. Festiwalowicze wymieniają się zdjęciami, radami na temat tego, jak zorganizować swoje domówki, a nawet łączą się na kanałach dla poszczególnych województw, by spotkać się wspólnie na domówce w realu! Jest miłość, jest przyjaźń, jest muzyka, jest wreszcie rock’n’roll – zupełnie jak na festiwalowym polu w Kostrzynie! Energia, która płynie od naszych discordowych woodstockowiczów to coś zupełnie niespotykanego, nie do podrobienia nigdzie indziej. Powiedzieć, że Discord sprawdza się na Domówce i dał namiastkę kostrzyńskiego pola, to nic nie powiedzieć! Atmosfera jest po prostu nieziemska, a my nie możemy doczekać się kolejnych dni festiwalu, które spędzimy w tym miejscu.
Karol Gagatko / Wolontariusz Redakcji Internetowej WOŚP
Centrum Prasowe podczas Najpiękniejszej Domówki Świata, fot. Lucyna Lewandowska
Odpowiedzią na problem jest stworzenie za pomocą aplikacji Discord wirtualnego pola, które zmienia oblicze całego Festiwalu, a jednocześnie nie rezygnuje z ważnych dla festiwalowiczów punktów wydarzenia. Bawimy się na Najpiękniejszej Domówce Świata, tylko tym razem, to uczestnicy goszczą u siebie organizatorów eventu. Tym razem, to także publiczność jest gospodarzem wydarzenia, pisząc na bieżąco scenariusz imprezy.
Fundacja WOŚP podobnie jak uczestnicy Pol’and’Rock Festival, nie wyobrażają sobie eventu składającego się wyłącznie z koncertów. Relacje z publicznością, od zawsze budowane są na zaufaniu, dlatego i w tym roku organizatorzy, sprostali oczekiwaniom ich odbiorców.
Nic więc dziwnego, że pomysł festiwalowiczów w postaci wykorzystania aplikacji Discord, był odebrany przez WOŚP, nie tylko zupełnie poważnie, ale i entuzjastycznie. Bo zaufanie w tej społeczności jest obustronne.
I tak dzisiaj festiwalowicze mają swoje pole, które kreują przez cały czas trwania Najpiękniejszej Domówki Świata, otrzymując od organizatora 70-godzinną transmisję.
Technologiczne rozwiązania Najpiękniejszej Domówki Świata
Jak co roku, redakcja Pol'and'Rock Festival wprowadza nowe rozwiązania w obszarze digital marketingu, rozwija kolejne kanały komunikacji i dba o dobre relacje ze swoją społecznością. Cały festiwal, ze względu na światową pandemię, został przeniesiony do świata online, dl...
Czytaj więcej
Prawie trzy doby "na żywo"
Miłość, przyjaźń, muzyka to ideały Pol’and’Rock Festival. Kiedy zdecydowaliśmy się na przeniesienie wydarzenia do przestrzeni online – zdecydowaliśmy, że trzeba zrobić wszystko, co możliwe, żeby transmisja jak najbardziej oddawała ducha festiwalu i pozwalała na bycie w stałym kontakcie z wszystkimi fanami. Dlatego zaryzykowaliśmy i postanowiliśmy przez 70 h grać na żywo, rozmawiać, łączyć się z domówkami.
Anna Jadwiga Orzech, Rzecznik Prasowy, Digital Marketing Manager/Fundacja WOŚP
Nadal w kontakcie mimo odległości
I mimo ograniczeń, związanych z organizacją koncertów, które zafundował nam koronawirus, niczym karę za niedostateczną ocenę w szkole, to naprzeciw „nigdzie nie idziesz, zostajesz w domu” odpowiedziała Fundacja WOŚP – organizator Najpiękniejszej Domówki Świata, która po raz kolejny uciera nosa kreatywnością i humorem – nucąc „nie przyszła góra do Mahometa, Mahomet przyszedł do góry” i znajdując sposób na kulturę w czasach pandemii.
A w ramach „kontroli rodzicielskiej”, jak na zatroskanego organizatora przystało, tworzy mapę domówek, które właśnie się odbywają. Kolejny doskonały zabieg i dowód na to, że WOŚP nigdy zapomina o festiwalowiczach i chce pozostawać z nimi w ciągłym kontakcie i dbać o ich bezpieczeństwo.
UPC wspiera Najpiękniejszą Domówkę Świata
UPC Biznes za kulisami Najpiękniejszej Domówki Świata
26. Pol’and’Rock Festival już trwa! Wszystkie koncerty oraz spotkania w ramach Najpiękniejszej Domówki Świata, ze względu na panującą pandemię, przeniesione zostały do świata online. Dostęp do 70 godzin relacji w najwyższej jakości obrazu i dźwięku możliwy jest dzięki no...
Czytaj więcej