Katarzyna Puzyńska i Bogusław Wołoszański gośćmi ASP

Katarzyna Puzyńska i Bogusław Wołoszański gośćmi ASP

Opublikowany

Kolejnymi gośćmi tegorocznej edycji Akademii Sztuk Przepięknych będzie Katarzyna Puzyńska oraz Bogusław Wołoszański.

Katarzyna Puzyńska

Z wykształcenia psycholog. Przez kilka lat pracowała jako nauczyciel akademicki na wydziale psychologii. Teraz całkowicie skupiła się na realizowaniu swojej największej pasji, czyli pisaniu. W wolnych chwilach biega i zajmuje się swoim czworonożny stadem - dwoma psami, kotem i dwoma końmi. Uwielbia Skandynawię i Hiszpanię. Kocha muzykę punkową i metalową.

Debiutowała doskonale przyjętą książką „Motylek”, która rozpoczyna sagę o policjantach z niewielkiej wsi Lipowo. Seria o Lipowie to nie tylko trzymające w napięciu klasyczne kryminały psychologiczne, ale także powieści z rozbudowanym wątkiem społecznym i obyczajowym, które porównywane są do książek Agathy Christie i szwedzkiej królowej gatunku, Camilli Läckberg. Prawa do publikacji książek Puzyńskiej sprzedano do ponad dwudziestu krajów. Puzyńska jest też autorką książki "Policjanci. Ulica", w której razem ze swoimi rozmówcami przedstawia służbę funkcjonariuszy prewencji oraz ruchu drogowego od zupełnie innej strony niż miało to dotychczas miejsce w literaturze.

Strona internetowa: katarzynapuzynska.pl
Fot. Agata Adamczyk

Fot. Agata Adamczyk

Bogusław Wołoszański

Bogusław Wołoszański, urodzony 22 marca 1950 r. w Piotrkowie Trybunalskim. Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego (1971 r.) i Instytutu Dziennikarstwa UW (1973) pracował w Telewizji Polskiej w latach 1973 - 2005. Jest autorem ok. tysiąca programów i filmów o tematyce historycznej, wśród których najwyższe uznanie zdobyły programy „Sensacje XX wieku”, uznane za najlepszy program w historii Polskiej Telewizji. W 2005 roku zrezygnował z pracy w TVP. W Następnym roku napisał scenariusz 13-odcinkowego serialu telewizyjnego ”Tajemnica Twierdzy szyfrów” (na podstawie własnej ksiązki „Twierdza Szyfrów), którego był producentem, emitowanego na antenie I Programu TVP jesienią 2007 roku; serial oglądany przez 3-4 milionów widzów zyskał najwyższe uznanie i został zakupiony przez wiele telewizji na całym świecie (m.in. Japonię, Szwecję, Słowację, Węgry, Czechy).

Od 1990 r. napisał 20 książek (w tym „Encyklopedię II wojny światowej”), głównie na temat polityki i działań militarnych, z których wszystkie stały się bestsellerami. Sześć książek wydawnictwo Jourdan przetłumaczyło na język francuski i wydało we Francji, Belgii i Kanadzie.

Objechał całą Europę i duży szmat świata docierając do najciekawszych i najważniejszych miejsc historii XX wieku.

Najwyższym odznaczeniem otrzymanym w 1995 r. jest Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, a wśród nagród – „Byk” pisma „Sukces”, „Róża Wiatrów” - nagroda Dowódcy Marynarki Wojennej, „Buzdygan” – nagroda Ministerstwa Obrony Narodowej, nagroda im. Bolesława Prusa, „Victor” nagrody publiczności itp.

Jest żonaty i ma dwoje dzieci. Żona Hanna jest szefową wydawnictwa. Córka Hania (29 lat) jest marszandem w Genewie, gdzie mieszka z mężem i półrocznym synem. Syn Michał (33 lata) - radcą prawnym. W domu jest pies Rocky - groźny York. Najważniejsze hobby: narciarstwo, tenis, jazda na rowerze górskim, strzelanie z pistoletu.
Spotkanie z Bogusławem Wołoszańskim na Przystanku Woodstock / Fot.Dariusz Dylski

Spotkanie z Bogusławem Wołoszańskim na Przystanku Woodstock / Fot.Dariusz Dylski

Kopiuj tekst

Udostępnij