NOC JAZZU na Akademii Sztuk Przepięknych

NOC JAZZU na Akademii Sztuk Przepięknych

Opublikowany

Mimo że jazzmani wielokrotnie gościli w Kostrzynie nad Odrą, to właśnie w 2017 roku po raz pierwszy w historii festiwalu powstała scena dla muzyki improwizowanej. „Noc Jazzu” zainicjowana została przez magazyn JAZZ FORUM i Jurka Owsiaka.

Zeszłoroczne, fantastyczne przyjęcie na ASP sprawiło, że ten projekt będzie kontynuowany, w tym roku stawiając na potężną dawkę energii! Połączenie doświadczenia z młodzieńczą ekscytacją.

Jazz od zawsze był muzyką wolności, co w dzisiejszych czasach na nowo nabiera znaczenia. Czy istnieje w Polsce bardziej odpowiednie miejsce na jazzowy manifest wolności?

Bądźmy tam wszyscy razem!

Zapraszamy Was na koncerty przygotowane wspólnie z JAZZ FORUM:

Akademia Sztuk Przepięknych  

1 sierpnia
22:20 - P.Unity
00:00 - Tomasz Chyła
01:40 - Laboratorium

2 sierpnia
01:20 - Bibobit  

Mała Scena

2 sierpnia
23:10 - Laboratorium  

P.Unity

– na pograniczu jazzu i hip-hopu nie padł jeszcze ani ostatni bit. Energetyczna bomba o sile rażenia 50 megaton. Wychowani na muzyce The Roots, Prince’a czy George’a Clintona biorą z funku to co najlepsze, dodają odrobinę słowiańskiej psychodelii, duszą w sosie z soulu i serwują bez kompleksów w swoim unikalnym stylu. Mimo że zespół istnieje od 2014 roku, w ich muzyce słychać ponad 10 lat wspólnej pracy nad unikalnym brzmieniem.

W marcu 2017 ukazała się pierwsza EP-ka zespołu – „Mango”. W tym samym roku P.Unity zaaranżowało i nagrało dwa utwory na najnowszą płytę Michała Urbaniaka „Beats & Pieces”. 
 • Maciej Sondij - gitara
 • Miłosz Oleniecki - klawisze
 • Rafał Dutkiewicz - perkusja
 • Adrian Manowski - bas
 • Jędrzej Dudek - wokal
 • Weronika Grzesiewicz - wokal
 • Sara Jaroszyk - wokal
 • Bartosz Tkacz - saksofon
 • Witold Haliniak - puzon
Fot. materiały prasowe zespołu

Fot. materiały prasowe zespołu

Tomasz Chyła Quintet

Szturmem weszli na polską scenę jazzową udowadniając, że młoda polska muzyka improwizowana rośnie w siłę.  

Tomasz Chyła Quintet najpierw wbił mnie w krzesło swoją muzyką, potem poczułem, jak pod jej wpływem zaczyna trzeszczeć pode mną. W końcu energia płynąca ze sceny kazała mi wstać, by przyglądać się temu wszystkiemu z bliska. (...)

Ether Jazzu

To doskonale doprecyzowana wizja muzyki, jaką ma lider tego zespołu, skrzypek Tomasz Chyła, który do współpracy zaprosił znakomitych muzyków. Laureaci Grand Prix 40. Międzynarodowego Festiwalu „Jazz Juniors”. W swoim dorobku mają album „Eternal Entropy”.
 • Tomasz Chyła - skrzypce
 • Piotr Chęcki - saksofon
 • Szymon Burnos - fortepian
 • Krzysztof Słomkowski - kontrabas
 • Sławomir Koryzno - perkusja
Fot. materiały prasowe zespołu

Fot. materiały prasowe zespołu

Laboratorium

Fenomen polskiego jazzu! Jeden z najbardziej ekscytujących i najdłużej funkcjonujących zespołów na scenie muzyki improwizowanej w naszym kraju. Wybuchowa mieszanka brzmieniowa i muzyka niezwykle osobista.

Laboratorium, grupa która pod koniec lat 70. minionego stulecia była u szczytu swojej sławy, a niektórzy nawet wówczas twierdzili, że jest najpopularniejszym zespołem jazz-rockowym w Europie, powróciło na estrady krajowe i zagraniczne.

W rozwoju artystycznym Laboratorium zachowało pewną konsekwencję. Zmieniał się skład osobowy grupy, zmieniały się instrumenty, ale zawsze i wszędzie była to ”Laborka”. (…)

Filarami owej Laborki, od samego początku do dziś, byli i są dwaj koledzy z lat dziecięcych, z tej samej ulicy i tych samych szkół, Janusz Grzywacz i Marek Stryszowski. (…)

Wcale nie jest łatwo utrzymać legendę, jeszcze trudniej jest ją utrzymywać aktywnie, bo przecież wielu niegdysiejszym gwiazdom wcale się to nie udało. Ale muzyka grupy Laboratorium i jej niepowtarzalne brzmienie bronią się same. Ci, co pamiętają ich z okresu największej świetności utrzymują się w tym przekonaniu, a dla tych, którzy słyszą ich po raz pierwszy jest to tak duża dawka wrażeń artystycznych, że wpisują się bezkrytycznie w grono wielbicieli bez wątpienia legendarnej grupy Laboratorium.

Wiesław Siekierski, tekst archiwalny  

 • Janusz Grzywacz - instrumenty klawiszowe
 • Marek Stryszowski - saksofon altowy, sopranowy, EWI, wokal
 • Krzysztof Ścierański - gitara basowa
 • Marek Raduli - gitara
 • Grzegorz Grzyb - perkusja
 • Bernard Maseli - vibrafon - gość specjalny
Fot. materiały prasowe zespołu

Fot. materiały prasowe zespołu

Bibobit

Jednoczą jazz, elektronikę oraz hip-hop. Zespół, który powstał, aby grać na żywo. „To jest ta muzyka!”

Michał Urbaniak

Autorami projektu są Daniel Moszczyński i Bartek Pietsch. Zespół, którego nie da się̨ opisać jednym zdaniem, ponieważ świadomie przekracza granice gatunkowe. 

Chcemy podejść do tematu inaczej. Połączyć jazzowe harmonie i improwizacje z rapem, podsmażyć je na elektronicznych tłustych brzmieniach i doprawić muzycznymi skojarzeniami każdego z nas. Kochamy żywe brzmienia, a nowoczesność bardzo nas inspiruje. Robimy jazz, groove, hip-hop, melodie, śpiewy i rymy!

Na froncie grupy zobaczyć można śpiewająco-rapującego Daniela Moszczyńskiego – artystę, zawodnika, który celowo nie trzyma się sztywno jednej gatunkowej estetyki. Ten zespół na dotychczasowych koncertach udowodnił, że powstał, aby grać na żywo!

Niedługo po tym jak pojawiła się ich debiutancka Ep-ka EP1, wystąpili na „Orange Warsaw Festival”, „Kaliningrad City Jazz” czy „Enea Spring Break.” Tam pokazali, że za sprawą ich koncertowej energii w niezwykły sposób zabierają publikę do swojego świata. Występowali na wspólnej scenie przed: Hipnotic Brass Ensamble, Richardem Boną, Keyonem Harroldem, Corym Henrym, Dirty Loops czy Michałem Urbaniakiem i za każdym zdobywali kolejnych słuchaczy, którzy nierzadko przychodzili po koncertach z pytaniem: „Co wy gracie?” W ich singlowym debiucie pt. „Plotka” wzięła udział Urszula Dudziak, a w marcu ukazał się ich pierwszy album „Podróżnik”.   
 • Daniel „Wolny” Moszczyński - wokal, samplery, vocoder, adaptery, talk box
 • Bartek Pietsch - bas, wokal
 • Zdzisław Babiarski - klawisze
 • Jan Adamczewski - saksofon
 • Waldemar Franczyk - perkusja
 • Patrycjusz Gruszecki - trąbka
Fot. materiały prasowe zespołu

Fot. materiały prasowe zespołu

JAZZ FORUM to ukazujący się od ponad 50 lat magazyn JAZZ FORUM ma swój stały krąg czytelników i bogatą tradycję. To najdłużej istniejące, najbardziej prestiżowe i opiniotwórcze pismo jazzowe w Polsce. Piszą dla niego czołowe pióra polskiej krytyki jazzowej, wśród nich muzycy o uznanym autorytecie. Rzetelność przekazu, aktualność, kompetencja, dbałość o perfekcyjną formę – to cechy charakterystyczne tego wydawnictwa. Do każdego wydania, w nakładzie dla prenumeratorów, dołączane są płyty kompaktowe prezentujące na ogół nagrania najciekawszych, najbardziej obiecujących młodych zespołów polskiego jazzu. 

Kopiuj tekst

Udostępnij