Mimo że jazzmani wielokrotnie gościli w Kostrzynie nad Odrą, to właśnie w 2017 roku po raz pierwszy w historii festiwalu powstała scena dla muzyki improwizowanej. „Noc Jazzu” zainicjowana została przez magazyn JAZZ FORUM i Jurka Owsiaka.
Jazz od zawsze był muzyką wolności, co w dzisiejszych czasach na nowo nabiera znaczenia. Czy istnieje w Polsce bardziej odpowiednie miejsce na jazzowy manifest wolności?
Bądźmy tam wszyscy razem!
Zapraszamy Was na koncerty przygotowane wspólnie z JAZZ FORUM:
Akademia Sztuk Przepięknych
22:20 - P.Unity
00:00 - Tomasz Chyła
01:40 - Laboratorium
2 sierpnia
01:20 - Bibobit
Mała Scena
23:10 - Laboratorium
P.Unity
W marcu 2017 ukazała się pierwsza EP-ka zespołu – „Mango”. W tym samym roku P.Unity zaaranżowało i nagrało dwa utwory na najnowszą płytę Michała Urbaniaka „Beats & Pieces”.
- Maciej Sondij - gitara
- Miłosz Oleniecki - klawisze
- Rafał Dutkiewicz - perkusja
- Adrian Manowski - bas
- Jędrzej Dudek - wokal
- Weronika Grzesiewicz - wokal
- Sara Jaroszyk - wokal
- Bartosz Tkacz - saksofon
- Witold Haliniak - puzon
Fot. materiały prasowe zespołu
Tomasz Chyła Quintet
Tomasz Chyła Quintet najpierw wbił mnie w krzesło swoją muzyką, potem poczułem, jak pod jej wpływem zaczyna trzeszczeć pode mną. W końcu energia płynąca ze sceny kazała mi wstać, by przyglądać się temu wszystkiemu z bliska. (...)
Ether Jazzu
- Tomasz Chyła - skrzypce
- Piotr Chęcki - saksofon
- Szymon Burnos - fortepian
- Krzysztof Słomkowski - kontrabas
- Sławomir Koryzno - perkusja
Fot. materiały prasowe zespołu
Laboratorium
Laboratorium, grupa która pod koniec lat 70. minionego stulecia była u szczytu swojej sławy, a niektórzy nawet wówczas twierdzili, że jest najpopularniejszym zespołem jazz-rockowym w Europie, powróciło na estrady krajowe i zagraniczne.
W rozwoju artystycznym Laboratorium zachowało pewną konsekwencję. Zmieniał się skład osobowy grupy, zmieniały się instrumenty, ale zawsze i wszędzie była to ”Laborka”. (…)
Filarami owej Laborki, od samego początku do dziś, byli i są dwaj koledzy z lat dziecięcych, z tej samej ulicy i tych samych szkół, Janusz Grzywacz i Marek Stryszowski. (…)
Wcale nie jest łatwo utrzymać legendę, jeszcze trudniej jest ją utrzymywać aktywnie, bo przecież wielu niegdysiejszym gwiazdom wcale się to nie udało. Ale muzyka grupy Laboratorium i jej niepowtarzalne brzmienie bronią się same. Ci, co pamiętają ich z okresu największej świetności utrzymują się w tym przekonaniu, a dla tych, którzy słyszą ich po raz pierwszy jest to tak duża dawka wrażeń artystycznych, że wpisują się bezkrytycznie w grono wielbicieli bez wątpienia legendarnej grupy Laboratorium.
Wiesław Siekierski, tekst archiwalny
- Janusz Grzywacz - instrumenty klawiszowe
- Marek Stryszowski - saksofon altowy, sopranowy, EWI, wokal
- Krzysztof Ścierański - gitara basowa
- Marek Raduli - gitara
- Grzegorz Grzyb - perkusja
- Bernard Maseli - vibrafon - gość specjalny
Fot. materiały prasowe zespołu
Bibobit
Jednoczą jazz, elektronikę oraz hip-hop. Zespół, który powstał, aby grać na żywo. „To jest ta muzyka!”
Michał Urbaniak
Chcemy podejść do tematu inaczej. Połączyć jazzowe harmonie i improwizacje z rapem, podsmażyć je na elektronicznych tłustych brzmieniach i doprawić muzycznymi skojarzeniami każdego z nas. Kochamy żywe brzmienia, a nowoczesność bardzo nas inspiruje. Robimy jazz, groove, hip-hop, melodie, śpiewy i rymy!
Niedługo po tym jak pojawiła się ich debiutancka Ep-ka EP1, wystąpili na „Orange Warsaw Festival”, „Kaliningrad City Jazz” czy „Enea Spring Break.” Tam pokazali, że za sprawą ich koncertowej energii w niezwykły sposób zabierają publikę do swojego świata. Występowali na wspólnej scenie przed: Hipnotic Brass Ensamble, Richardem Boną, Keyonem Harroldem, Corym Henrym, Dirty Loops czy Michałem Urbaniakiem i za każdym zdobywali kolejnych słuchaczy, którzy nierzadko przychodzili po koncertach z pytaniem: „Co wy gracie?” W ich singlowym debiucie pt. „Plotka” wzięła udział Urszula Dudziak, a w marcu ukazał się ich pierwszy album „Podróżnik”.
- Daniel „Wolny” Moszczyński - wokal, samplery, vocoder, adaptery, talk box
- Bartek Pietsch - bas, wokal
- Zdzisław Babiarski - klawisze
- Jan Adamczewski - saksofon
- Waldemar Franczyk - perkusja
- Patrycjusz Gruszecki - trąbka
Fot. materiały prasowe zespołu