Światowa pandemia postawiła przed zespołem Najpiękniejszego Festiwalu Świata wyzwania, których rozwiązania stały się możliwością rozszerzenia działań festiwalu ONLINE i finalnie miały ogromny wpływ na sukces wysokiej oglądalności Najpiękniejszej Domówki Świata.
Nowy kanał streamingowy
Analiza wykazała, że wśród platform zajmujących się live streamingiem Twitch niewątpliwie dominuje i obecnie zajmuje niemalże 3/4 rynku (drugi jest YouTube, trzeci Facebook). Popularność serwisu na przestrzeni lat sukcesywnie rośnie (w ostatnich miesiącach nawet wzrósł o ponad 40%). Przybywa zarówno twórców (streamerów), oglądających i rośnie czas poświęcony na oglądanie transmisji. Wśród wszystkich języków (krajów), w jakich prowadzi się transmisję, język polski lokuje się na dwunastym miejscu, co świadczy o dość sporej liczbie twórców i publiczności z Polski.
Pomimo tego, że serwis jest liderem streamowania to wciąż nie jest tak powszechnie oglądany jak jego konkurenci. Jego popularność wynika głównie z tego, że Twitch wywodzi się i wciąż jest mocno osadzony w świecie gier komputerowych i zawodów e-sportowych (ok 80 %), przez co jest uznawany za niszowy dla specjalnej grupy odbiorców. Oczywiście platforma jest otwarta dla każdego, niezależnie czym się zajmuje i polecana jest szczególnie takim twórcom, którzy tworzą własne treści i lubią budować wokół siebie wierną społeczność.
Transmisja festiwalu tematycznie była skategoryzowana na platformie jako Music&Performing Art, co wśród wszystkich transmisji stanowi ok. 1,2%. Jak widać, tematyka ta nie jest zbyt popularna na Twitch, ale przy rosnącej popularności transmisji na żywo i dobrej jakości transmisji, na jakie pozwala narzędzie, może w przyszłości przynieść wymierne korzyści. Twitch obok świetnej jakości streamów (jest kompatybilny praktycznie ze wszystkimi narzędziami do transmisji) pozwala na dostosowanie kanału do swoich potrzeb oraz za pomocą różnego rodzaju zewnętrznych dodatków ułatwia zarządzanie i budowanie społeczności.
Plan rozwoju
Kanał PolAndRockFestival rozpoczął swoją działalność tuż przed festiwalem, więc nie miał szansy się w pełni rozwinąć i wykorzystać swojego potencjału. Kanał promowany był za pośrednictwem własnych środków przekazu, a podczas transmisji na żywo, dzięki administracji Twitch był widoczny na głównej stronie w naszym regionie geograficznym. Potencjał, z jakiego warto skorzystać to wsparcie środowiska polskich streamerów obecnych na Twitch oraz innych podobnych tematycznie twórców. Zespół, jako początkujący streamerzy korzystał z podstawowych ustawień i narzędzi do zarządzania kanałem oraz transmisją. Warto dodać, że publiczność festiwalowa od wielu lat przyzwyczajona jest do tego, że komunikacji za pośrednictwem YouTube i Facebook. Podsumowując, materiały transmitowane na żywo wyświetlono 268 808 razy, co daje 79 538 unikalnych użytkowników i łączny czas oglądania 2 120 000 minut. Transmisję na czacie śledziło 868 użytkowników, którzy wysłali 50 725 wiadomości.
Dla Pol’and’Rock Festival oraz Fundacji WOŚP Twitch wydaje się miejscem perspektywicznym, ponieważ preferuje publikacje własnych materiałów i pozwala poszerzać społeczność festiwalową jak i związaną z inną działalnością fundacji. W perspektywie działalności Fundacji istotnym jest fakt, że użytkownicy platformy chętnie angażują się w akcje charytatywne, a sam Twitch daje możliwość wspierania organizacji pozarządowych lub akcji charytatywnych. Aby wzmocnić jego pozycję, zespół planuje prowadzić częstsze transmisje, przy okazji Domowej Orkiestry, gdyż live streaming wymaga regularności tworzenia treści, co mocno wpływa na powiększanie zasięgu i budowaniu swojej społeczności.
Festiwalowe pole = nowy komunikator
Discord to komunikator, który początkowo był skierowany dla graczy komputerowych. Wykorzystuje on technologię Voice over Internet Protocol, technikę umożliwiająca przesyłanie dźwięków mowy za pomocą łączy internetowych lub oddzielnych sieci wykorzystujących protokół IP. Dzięki czemu z czasem platforma zaczęła być używana przez inne rodzaje społeczności online.
Discord jest podzielony na serwery, każdy z nich ma swoich członków, tematy, zasady i kanały i pozwala na video-czaty, czat głosowy oraz transmisję. W aplikacji nie brakuje również wszelkiego rodzaju form graficznych znanych wśród innych popularnych komunikatorów jak emotikony, opcję przesyłania grafik, GIF-ów, pozwala na oznaczanie w wypowiedzi innych użytkowników oraz reagowanie na wysyłane wiadomości. Wszystkie te elementy nie tylko ułatwiają i przyśpieszają komunikację, ale również często chronią przed błędną interpretacją treści.
fot. Szymon Aksienionek
Discord to tegoroczne festiwalowe pole Pol’and’Rock Festival i zgodnie z zapowiedzią właśnie tam interaktywność z festiwalowiczami była największa - 35 342 wiadomości zostało wysłane podczas Najpiękniejszej Domówki Świata. Serwer tętnił życiem od wiadomości, relacji, zdjęć i komentarzy, dzięki czemu udało zgromadzić aż tak dużą społeczność przed ekranami.
Inicjatywa utworzenia serwera to pomysł, który został podsunięty przez jednego z fanów na Facebooku Pol'and'Rock Festival. Dzięki badaniu i monitoringowi internetu co okazało się strzałem w dziesiątkę i dlatego tegoroczne pole zostało przeniesione właśnie tam. Kilkuosobowy zespół wolontariuszy Pokojowego Patrolu przez 72 godziny odpowiadał na najważniejsze pytania związane z festiwalem, nawigował kolejne dołączające osoby na temat zasad panujących w tej przestrzeni i rozwijał dyskusje w komentarzach. Dzięki tak dużej aktywności podczas transmisji na żywo ze studio zespół mógł na bieżąco informować o tym co dzieje się na "polu". Najciekawsze relacje, które festiwalowicze publikowali na kanale Mastercard, zostały nagrodzone kodami zniżkowymi do SiemaShop, natomiast najbardziej aktywna osoba otrzymała zaproszenie do strefy partnerskiej Mastercard na przyszłoroczną edycję Pol’and’Rock Festival.