Komunikat Stowarzyszenia "Nigdy Więcej"
Odbył się też mecz pomiędzy drużyną Stowarzyszenia "NIGDY WIĘCEJ" i artystów zaangażowanych w kampanię "Muzyka Przeciwko Rasizmowi", a drużyną Rzecznika Praw Obywatelskich. Turniej uroczyście otworzył dr Adam Bodnar, który osobiście sędziował w pierwszym meczu. Wydarzenie objął patronatem także Dariusz Dziekanowski, przewodniczący Klubu Wybitnego Reprezentanta.
Podczas Mistrzostw Świata w Rosji nie obeszło się bez rasistowskich zachowań, np. Jimmiemu Durmazowi, piłkarzowi reprezentacji Szwecji pochodzącemu z Syrii, po jednym z meczów pseudokibice grozili śmiercią, opublikowali też w mediach społecznościowych mnóstwo obelg pod jego adresem, m.in. "karaluch", "talib" i "terrorysta". Z kolei w strefie kibica w Antwerpii Polacy obrzucili rasistowskimi wyzwiskami kibiców z Senegalu i wdali się z nimi w bójkę. Po pierwszym meczu reprezentacji Polski wiele obraźliwych sformułowań pojawiło się także w internecie, np.: "K…wa ci murzyni zachowują się na boisku jak jeb…e małpy które dopiero co wypuszczone zostały z ZOO", czy "Ci murzyni to jakieś małpy uciekłe z dziczy". Podczas Antyrasistowskiego Mundialu na Pol’and’Rock Festival przypomnieliśmy o tym, jak ważne w świecie sportu są różnorodność i szacunek
Piotr Ciołkowski, animator kampanii "Wykopmy Rasizm ze Stadionów" Stowarzyszenia "NIGDY WIĘCEJ"
Fot. Anna Migda
W trakcie festiwalu odbywają się również spotkania z zespołami zaangażowanymi w kampanię społeczną
"Muzyka Przeciwko Rasizmowi". Na zaproszenie Stowarzyszenia "NIGDY WIĘCEJ" o swojej twórczości opowiedzieli po raz pierwszy przed woodstockową publicznością muzycy z grupy Na Górze, wśród których są również osoby z niepełnosprawnościami. Oni pokazali, że można przełamać bariery i że są pełnosprawnymi artystami’
Joanna Naranowicz, wieloletnia współpracowniczka "NIGDY WIĘCEJ" i wokalistka zespołu Qulturka
W 2018 roku na Pol’and’Rock Festival zagrały zespoły od lat zaangażowane w kampanię ‘Muzyka Przeciwko Rasizmowi’, m.in. Lao Che oraz Big Cyc. Wśród gwiazd tegorocznego festiwalu znaleźli się: izraelski Balkan Beat Box, który łączy bliskowschodnie dźwięki z muzyką klezmerską, elektroniką i punkiem, heavymetalowe Judas Priest i Soulfly, rockowy Goo Goo Dolls oraz jazzman Wojtek Mazolewski.
Stowarzyszenie "NIGDY WIĘCEJ" jest powstałą w 1996 roku niezależną, apolityczną organizacją, która monitoruje incydenty na tle ksenofobicznym. Prowadzi kampanie społeczne, m.in. "Muzyka Przeciwko Rasizmowi" i "Wykopmy Rasizm ze Stadionów".
Dodatkowe informacje:
www.nigdywiecej.org
www.facebook.com/Respect.Diversity
www.twitter.com/StowNIGDYWIECEJ
Fot. Anna Migda