Wyjątkowa akcja Amnesty International
Kopiuj tekst

Wyjątkowa akcja Amnesty International

Ostatniego dnia 24. Pol’and’Rock Festival odbyła się akcja polskiego Amnesty International, mająca na celu zwrócenie uwagi na stopniowe ograniczanie wolności słowa i prawa do pokojowego protestu w naszym kraju. Podczas wieczornego koncertu Alpha Blondy pod Dużą Sceną rozwinięta została kilkudziesięciometrowa flaga z napisem FREEDOM.

Akcja na Pol’and’Rock to nie przypadek. Festiwal od lat uznawany jest za święto wolności, które gromadzi tysiące osób. – Dla każdego z nas wolność znaczy coś innego, ale znaczy równie wiele. To właśnie chcieliśmy dzisiaj zamanifestować – mówi Draginja Nadaždin, dyrektorka stowarzyszenia Amnesty International w Polsce.

O przypadkach naruszeń prawa do pokojowego demonstrowania swoich poglądów w Polsce Amnesty International pisze w tegorocznym raporcie Moc Ulicy.

–  W raporcie mówimy między innymi o osobach, które spotkały szczególne represje, zatrzymania, zarzuty karne, inwigilacja. Niestety z naszych obserwacji wynika, że nie są to odosobnione przypadki. Dla przykładu, w ubiegłym roku do Sądu Rejonowego dla Warszawy – Śródmieście trafiły 632 sprawy przeciwko uczestnikom zgromadzeń za naruszenie prawa o zgromadzeniach. Według danych z roku 2016, do tego sądu nie trafiła żadna z takich spraw – podkreśla Draginja Nadaždin. – Dlatego tym ważniejsze, byśmy byli razem. Działając razem mamy moc by zmieniać świat. 

Organizacja zachęca do podpisania petycji w obronie wolności.
Fot. Lucyna Lewandowska

Fot. Lucyna Lewandowska

Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.