Wyjątkowa akcja Amnesty International

Wyjątkowa akcja Amnesty International

Opublikowany

Ostatniego dnia 24. Pol’and’Rock Festival odbyła się akcja polskiego Amnesty International, mająca na celu zwrócenie uwagi na stopniowe ograniczanie wolności słowa i prawa do pokojowego protestu w naszym kraju. Podczas wieczornego koncertu Alpha Blondy pod Dużą Sceną rozwinięta została kilkudziesięciometrowa flaga z napisem FREEDOM.

Akcja na Pol’and’Rock to nie przypadek. Festiwal od lat uznawany jest za święto wolności, które gromadzi tysiące osób. – Dla każdego z nas wolność znaczy coś innego, ale znaczy równie wiele. To właśnie chcieliśmy dzisiaj zamanifestować – mówi Draginja Nadaždin, dyrektorka stowarzyszenia Amnesty International w Polsce.

O przypadkach naruszeń prawa do pokojowego demonstrowania swoich poglądów w Polsce Amnesty International pisze w tegorocznym raporcie Moc Ulicy.

–  W raporcie mówimy między innymi o osobach, które spotkały szczególne represje, zatrzymania, zarzuty karne, inwigilacja. Niestety z naszych obserwacji wynika, że nie są to odosobnione przypadki. Dla przykładu, w ubiegłym roku do Sądu Rejonowego dla Warszawy – Śródmieście trafiły 632 sprawy przeciwko uczestnikom zgromadzeń za naruszenie prawa o zgromadzeniach. Według danych z roku 2016, do tego sądu nie trafiła żadna z takich spraw – podkreśla Draginja Nadaždin. – Dlatego tym ważniejsze, byśmy byli razem. Działając razem mamy moc by zmieniać świat. 

Organizacja zachęca do podpisania petycji w obronie wolności.
Fot. Lucyna Lewandowska

Fot. Lucyna Lewandowska

Kopiuj tekst

Udostępnij