Awangardowe interpretacje tradycyjnych brzmień muzyki granej od pokoleń na terenie Mazowsza to znak rozpoznawczy Kapeli ze Wsi Warszawa. Zespół, który ma na koncie koncerty na czterech kontynentach, powraca na Najpiękniejszy Festiwal Świata, gdzie zagra na Nocnej Scenie Akademii Sztuk Przepięknych.
Grupa istnieje od 1997 roku. Na jej repertuar składają się awangardowe interpretacje muzyki tradycyjnej pochodzącej z szeroko pojętego terenu Mazowsza, ukochanej krainy Chopina. Mimo wierności tradycyjnym technikom gry i śpiewu, pełne inwencji wykonania dawnych utworów brzmią zaskakująco awangardowo i są w pełni zrozumiałe dla współczesnego odbiorcy. Choć w instrumentarium kapeli słyszymy tradycyjne instrumenty - skrzypce, cymbały, barabany - brzmią one wyjątkowo nowocześnie a muzycy nie boją się zestawiać ich choćby z muzyką miksowaną przez dj'ów. Bezbłędne połączenie tradycji i nowoczesności, wirtuozeria i ogromna świadomość tego, jak kształtować muzykę, sprawia że zespół jest jednym z najciekawszych projektów muzycznych w kraju.
Debiutancki album kapeli, "Hop Sa Sa," został nagrany na żywo w Studio Polskiego Radia, a wyprodukował go Włodzimierz Kleszcz, pomysłodawca i producent epokowych mariaży kapeli Trebuniów-Tutków z Twinkle Brothers i Adrianem Sherwoodem. Słuchacze Trójki uznali "Hop Sa Sa" za najlepsze wydawnictwo folkowe 1998 roku. W 2001 roku zespół wydał album "Wiosna Ludu", wznowiony w 2003 roku w Niemczech przez prestiżowe wydawnictwo world music - "JARO", a w 2004 roku przez amerykańskie "Harmonia Mundi/World Village". "Wiosna Ludu" w 2003 roku otrzymała nagrodę Grand Prix na festiwalu International Competition of Folk Music Recordings za najlepsze nagranie muzyki folk przyznane przez Europejską Unię Radiową. Z kolei w roku 2004 Radio BBC 3 wyróżniło grupę nagrodą Awards for World Music w kategorii "Newcomer".
Kapela ze Wsi Warszawa. fot. Radek Polak
W styczniu 2005 roku ukazała się trzecia płyta formacji - "Wykorzenienie". Album miał swoją premierę we wszystkich państwach Unii Europejskiej, USA, Kanadzie i Japonii, gdzie Kapela odbyła liczne trasy koncertowe. W Niemczech płyta "Wykorzenienie" została uznana przez miesięcznik "Stereo" za jedną z 3 najlepszych płyt tego roku w kategorii "muzyka zagraniczna". W 2006 roku Kapela ze Wsi Warszawa otrzymała "Fryderyka" w kategorii najlepszy album folk/etno za "Wykorzenienie" oraz znalazła się w gronie 10 nominowanych albumów do nagród amerykańskiego przemysłu muzycznego - Grammy. W 2015 roku ukazuje się efekt ponad dwuletniej skomplikowanej pracy studyjnej - dwupłytowy album "Święto Słońca", na którym poza Kapelą pojawili się znamienici zagraniczni goście jak awangardowa wokalistka z Galicji Mercedes Peón, geniusz kemanche z Iranu Kayhan Kalhor czy wirtuoz sarangi Ustad Liaquat Khan z Indii.
Pod koniec 2020 roku ukazał się najnowszy krążek zespołu, zatytułowany "Uwodzenie". Zespół ponownie odkrywa Mazowsze. Tym razem daje się ponieść nurtom rzeki, inspirując się tak Wisłą jak i Urzeczem - historycznym podwarszawskim mikroregionem etnograficznym, rozciągającym się po obydwu brzegach Wisły.
Siłą kapeli są koncerty, których zespół zagrał setki, głównie poza Polską... Ponad 30 krajów, 4 kontynenty. Od Osaki, Tokio i Tajpej poprzez Moskwę, Paryż, Lisbonę, Algier po Nowy Jork, Toronto, Chicago, Seattle, Los Angeles, Vancouver, Adelaide, Melbourne i New Plymouth. Teatry, kluby, festiwale, małe grupki słuchaczy i tysięczne rzesze. W tym roku zespół powraca na Najpiękniejszy Festiwal Świata, na którym wystąpił w 2014 roku. Kapela ze Wsi Warszawa zagra na Nocnej Scenie Akademii Sztuk Przepięknych.