Rok temu, Dropkick Murphys zostali ogłoszeni jako pierwsza zagraniczna gwiazda Dużej Sceny Festiwalu Pol’and’Rock 2020. Informacja o planowanym występie bostońskich punkowców na Najpiękniejszym Festiwalu Świata w 2020 roku spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem fanów połączenia punkowej muzyki z irlandzkim folkowym graniem, dlatego cieszymy się, że możemy potwierdzić udział Dropkick Murphys w nadchodzącej edycji Festiwalu. Z kapelą spotkamy się latem 2021 roku w Kostrzynie nad Odrą!
Założona przez basistę Kena Caseya w 1996 kapela wywodzi się z Bostonu i czerpie inspirację z życia lokalnej społeczności irlandzkiej. Dropkick Murphys łączą hardcore punk z celtyckim folkiem. Brzmienie tej kapeli to połączenie hardcore’u, czyli szybszej, bardziej intensywnej i agresywnej odmiany muzyki punkowej z irlandzką muzyką ludową. Tradycyjne instrumenty używane do tworzenia celtyckiego folku: bodhrán (irlandzki bęben obręczowy), tin whistle (flatożet) czy dudy towarzyszą gitarom eklektycznym i perkusji podczas powalających występów na żywo kapeli. Folkowe szanty w wykonaniu Dropkick Murphys nabierają mocy. Jednym z najbardziej znanych utworów kapeli jest pełen napięcia "I’m Shipping Up to Boston", który został wykorzystany przez Martina Scorsese w Oskarowym filmie Infiltracja.
Dropkick Murphys mają na koncie dziewięć albumów, przy czym cztery najnowsze płyty ukazały się za sprawą niezależnej wytwórni należącej do zespołu. Najświeższe nagrania kapeli ukazały się w okresie świątecznym 2020 roku – fani folkowych rytmów mogli odsłuchać coveru świątecznego przeboju “Christmas (Baby Please Come Home)” wykonanego w stylu Dropkick Murphys. Kapela podarowała też fanom nowe, autorskie nagranie i teledysk do ballady “I Wish You Were Here”.
Dropkick Murphys. fot. materiały prasowe zespołu
Od czasów występów w lokalnych bostońskich pubach, zespół zagrał ponad 5 000 koncertów i zagościł na znakomitych europejskich festiwalach takich jak Download, Hellfest Open Air i Rock am Ring. Mimo tego, że Dropkick Murphys ściągają na swoje koncerty rzesze fanów z całego świata, to członkowie kapeli nigdy nie opuszczają dorocznych występów z okazji dnia Świętego Patryka w Bostonie. Za długotrwałym sukcesem kapeli stoi bowiem ich autentyczność i wierność ideałom. "Do or Die", debiutancki krążek kapeli z 1998 wyznaczył kurs, z którego muzycy nie zboczyli ani razu. Dropkick Murphys są dumni ze swojej społeczności, dumni ze swoich irlandzkich korzeni i oddani sprawom, którym obiecali wierność.
Pochodząca z robotniczej społeczności bostońskich przedmieść kapela wspiera amerykańskie związki zawodowe i pomaga robotnikom dochodzić swoich praw. Dropkick Murphys nie tylko nie stronią od polityki, ale też bardzo aktywnie angażują się w działalność charytatywną i udzielają się społecznie. Kapela wsparła badania w dziedzinie onkologii dziecięcej, chętnie gra koncerty charytatywne, a dochód z EPki z gościnnym udziałem Bruce’a Springsteena przekazała w całości ofiarom ataku terrorystycznego na maraton w Bostonie. Casey, współzałożyciel i basista zespołu, powołał do życia Claddagh Fund. To organizacja, która ma na celu wsparcie lokalnych inicjatyw społecznych, w szczególności tych działających na rzecz dzieci i weteranów wojennych oraz organizacji pomagających wyjść z uzależnienia. W 2016 w uznaniu za ich długoletnie zaangażowanie społeczne Dropkick Murphys zostali wyróżnieni przez kapitułę przyznającą nagrody Robert F. Kennedy Children’s Action Corps.
Członkowie Dropkick Murphys znani są z tego, że na scenie dają z siebie wszystko, a ich energiczne, rytmiczne numery porywają publiczność do gorączkowego pogo. Po tym, jak festiwalowa publiczność przyjęła występy Flogging Molly (21. Przystanek Woodstock), Finnegan’s Hell (21. i 22. Przystanek Woodstock) czy The Rumjacks (22. Przystanek Woodstock), którzy grają punka zainspirowanego irlandzkim folkiem wiemy, że Dropkick Murphys spotkają się z żywiołowym przyjęciem.