Na Akademii Sztuk Przepięknych będziemy mieć okazję porozmawiać na tematy związane z prawodawstwem z dwójką wiodących adwokatów i aktywistów społecznych - na pytanie czy grozi nam opuszczenie Unii Europejskiej odpowiedzą Sylwia Gregorczyk-Abram i Michał Wawrynkiewicz.
Podczas spotkania, które poprowadzi dziennikarz Onetu Kamil Dziubka, dwóch wybitnych znawców prawa polskiego i legislacji europejskiej postara się odpowiedzieć na pytanie, czy członkostwo Polski w Unii Europejskiej jest zagrożone. Sylwia Gregorczyk-Abram i Michał Wawrykiewicz posiadają bogate doświadczenie jeżeli chodzi o działanie Komisji Europejskiej, procesy prawne wdrażane przez Europejski Trybunał Praw Człowieka oraz tego, w jaki sposób funkcjonują procesy polskiego ustawodawstwa. Michał Wawrykiewicz i Sylwia Gregorczyk-Abram to adwokaci zaangażowani społecznie, działający na rzecz jasnej, niezależnej i zgodnej z konstytucją działalności sądów w Polsce. Są współzałożycielami Komitetu Obrony Sprawiedliwości, który zajmuje się monitorowaniem przypadków wywierania politycznego nacisku na sędziów, adwokatów i radców prawnych. Wszystkie spotkania na Akademii Sztuk Przepięknych, której mecenasem jest mBank będą transmitowane w internecie.
Sylwia Gregorczyk-Abram
Adwokatka oraz działaczka społeczna. Jest zaangażowana w organizacje pozarządowe działające na rzecz rozwoju społeczeństwa obywatelskiego, ochrony praworządności oraz systemowych zmian w polskim systemie sprawiedliwości. Współtworzone przez nią organizacje pozarządowe - Komitet Obrony Sprawiedliwości i Wolne Sądy zajmują się monitorowaniem i archiwizowaniem przypadków wywierania politycznego nacisku na sędziów i adwokatów, radców i zapewnianie tym osobom pomocy prawnej. Uczestniczy regularnie w procesach legislacyjnych w parlamencie jako ekspertka, m.in. w pracach zespołów parlamentarnych ds. Ładu Konstytucyjnego czy Reformy Wymiaru Sprawiedliwości. Regularnie uczestniczy także w spotkaniach organizowanych przez Komisję Europejską podczas których przedstawia obywatelskie i eksperckie spojrzenie na zmiany dokonywane w Polsce w wymiarze sprawiedliwości, w szczególności z punktu widzenia standardów UE. Od 2017 roku jest współorganizatorką dziesiątek demonstracji i akcji protestacyjnych w sprawie obrony praworządności i represjonowanych sędziów.
Przed sądami i trybunałami reprezentuje mniejszości narodowe i seksualne, ofiary przemocy, a także ofiary nadużyć Policji. Występuje przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej i Europejskim Trybunałem Praw Człowieka w kluczowych postepowaniach dotyczących niezależności sądów i niezawisłości sędziów. Wielokrotnie reprezentowała w postępowaniach sądowych sędziów Sądu Najwyższego, w tym Pierwszą Prezes Sądu Najwyższego
Michał Wawrykiewicz
Specjalista w zakresie prawa ustrojowego, europejskiego oraz cywilnego, szczególnie w zakresie ochrony dóbr osobistych. Ekspert zespołów parlamentarnych m.in. ds. Ładu Konstytucyjnego oraz Reformy Wymiaru Sprawiedliwości. Konsultant prawny Biura Analiz Sejmowych oraz komisji senackich w procesach legislacyjnych. Ekspert europarlamentarnej komisji LIBE oraz uczestnik wielu wysłuchań w Parlamencie Europejskim w sprawie praworządności w Polsce. Pełnomocnik sędziów SN i NSA oraz sądów powszechnych przed TSUE i ETPCz. Współzałożyciel inicjatywy #WolneSądy (2017) oraz Komitetu Obrony Sprawiedliwości KOS (2018). Wraz z inicjatywą #WolneSądy uhonorowany za działalność publiczną nagrodą Newsweeka im. T. Torańskiej (2018), TOK FM im. A. Laszuk (2019) oraz Nagrodą Obywatelską Parlamentu Europejskiego za działania w myśl wartości zapisanych w Karcie Praw Podstawowych UE, takich jak demokracja, praworządność, prawa człowieka (2020).