Aktywizm społeczny, kultura, podróże, prawodawstwo, nowe media - o tych zagadnieniach na pewno porozmawiamy na Akademii Sztuk Przepięknych na zbliżającym się Pol'and'Rock Festival...a tematy, na które naprowadzi naszych gości rozmowa ze zgromadzonymi w Dużym Namiocie festiwalowiczami, to zawsze wynik ciekawej wymiany poglądów i opinii, czy dobrze postawionego pytania z publiczności.
Początki działalności Akademii Sztuk Przepięknych sięgają 2006 roku, kiedy w Kostrzynie nad Odrą po raz pierwszy zaproponowaliśmy zgromadzonej na festiwalu publiczności, oprócz koncertów, spotkania z ciekawymi osobowościami ze świata kultury, sztuki, polityki, życia społecznego. Format rozmowy zgromadzonej w namiocie publiki nie uległ zmianie - stawiamy na dynamiczną, otwartą wymianę poglądów, w której znajdzie się miejsce na zadanie pytań, dyskusję, radość, czy nawet wybuchy śmiechu. Nie uległ też zmianie format osobistości, których gościliśmy na ASP - mieliśmy okazję przedstawić festiwalowiczom trzech Noblistów - Lecha Wałęsę, Muhammada Yunusa, Olgę Tokarczuk. W tym roku na Lotnisku Makowice-Płoty również będziemy gościć wybitne postaci, a do rozmowy z nimi zapraszamy nie tylko obecną na festiwalu publiczność, ale też internautów, którzy mogą zadać gościom pytanie na dedykowanej stronie mBanku, który jest mecenasem Akademii Sztuk Przepięknych oraz na serwerze discord.
Podróże i odkrywanie świata
Elżbieta Dzikowska zagości na ASP na specjalne zaproszenie mBanku. Dzikowska to pionierka: podróżniczka, odkrywczyni, dokumentalistka, fotografka, pisarka i dziennikarka. Dla pokoleń widzów programu "Pieprz i Wanilia" była przewodniczką po egzotycznych krajach, a dla fanów programu "Groch i Kapusta" odkrywała wartościowe i ciekawe miejsca w Polsce, stając się ambasadorką turystyki lokalnej. Spotkanie z Elżbietą Dzikowską, które poprowadzi Karolina Walczowska, odbędzie się w piątek o 10:00.
Przemek Kossakowski wraz z Ekipą Down the road nie tylko odkrywają świat podczas swoich wspólnych podróży. Bohaterowie programu odkrywają przed widzami swój świat, pokazując to, z jakimi przeciwnościami, uprzedzeniami, i błędnymi założeniami na swój temat przychodzi im się borykać. Spotkanie z prowadzącym program Przemkiem Kossakowskim oraz członkami drugiego sezonu ekipy poprowadzi Janusz Schwertner. Rozmowa odbędzie się na ASP w sobotę o 11:30.
Łukasz Czepiela to pilot akrobata, festiwalowej publiczności znany jako autor imponującego pokazu akrobacji lotniczej, który uświetnił otwarcie Najpiękniejszego Festiwalu Świata w 2019 roku. Czepiela jest pilotem klasy Challenger w Red Bull Air Race i posiadacz ograniczonej superlicencji. Spotkanie z pilotem poprowadzi Karol Kosiorowski. Rozmowa zaplanowana jest na czwartek, na godzinę 10:00.
Kultura i sztuka
Andrzej Chyba to aktor kinowy i teatralny. Chyra ukończył Wydział Reżyserii na tej samej uczelni. W latach 90. występował w stołecznych teatrach: grał, między innymi, w Teatrze Rampa i w Teatrze Narodowym. Ogólnopolską rozpoznawalność aktor zyskał drugoplanową rolą w filmie "Dług", przy której Chyra pracował z reżyserem Krzysztofem Krauze. Kreacja Chyry zdobyła uznanie jury Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Aktor został nagrodzony Orłem w kategorii najlepsza drugoplanowa rola męska za film Dług. Spotkanie, które odbędzie się w czwartek o 11:30, poprowadzi Katarzyna Janowska.
Arkadiusz Jakubik to aktor, wokalista punk-rockowego zespołu Dr Misio oraz reżyser. Jako frontman kapeli Dr Misio, Jakubik wielokrotnie gościł na Najpiękniejszym Festiwalu Świata, jednak to w tym roku zadebiutuje jako gość Akademii Sztuk Przepięknych. Jakubik to aktor charakterystyczny, twórca wielu ciekawych, pełnych autentyczności i artystycznej szczerości kreacji. Artysta bezbłędnie łączy ze sobą poruszające w swej bezpośredniości emocje ze znakomitym wyczuciem komediowym. Spotkanie z Arkiem Jakubikiem poprowadzi Bartosz Węglarczyk, a rozmowa zaplanowana jest na piątek, na godzinę 11:30.
Nowe Media
Radek Kotarski to dziennikarz, vlogger internetowy, oraz autor książek i podcastów. Kotarski z pasją popularyzuje wiedzę, a swoją publiczność angażuje w edukacyjne i informacyjne treści, co sprawia, że przyswajanie nowych informacji staje się łatwe. Programy Kotarskiego zostały odtworzone - w samym tylko Internecie ponad 100 milionów razy. Spotkanie z Radkiem Kotarskim, które zaplanowane jest na sobotę, 31 lipca, na godzinę Jaśmina Marczewska.
Jakobe Mansztajn jest współtwórcą i jedynym prowadzącym profilu Make Life Harder i poetą. Ponad 369 tysięcy obserwujących na Facebooku i prawie 800 tysięcy followersów na Instagramie – to bilans działalności Make Life Harder w mediach społecznościowych. Treści, którymi Make Life Harder dzieli się ze swoimi odbiorcami, to nie tylko lekkie i przyjemne internetowe „śmieszki”, filmiki z pociesznymi zwierzątkami. Na profilu pojawiają się treści zaangażowane społecznie, pokazujące dużą wrażliwość, angażujące odbiorców w różne akcje charytatywne czy pomocowe. Spotkanie, które zaplanowane jest na czwartek 29 lipca na godzinę 13:30 Piotr Halicki.
Aktywiści społeczni
Marta Lempart będzie rozmawiać z Martą Klepką i Dorotą Wellman w ramach projektu #byckobietaontour. Marta Lempart jest inicjatorką Czarnego Poniedziałku - pierwszego Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, który odbył się 3 października 2016 roku, czyli masowych czarnych protestów przeciw zaostrzeniu ustawy antyaborcyjnej. Jedna z twarzy ruchu Ogólnopolski Strajk Kobiet, walczącego o prawa kobiet i Polskę dla wszystkich, w której prawa człowieka są podstawą demokracji. Spotkanie odbędzie się na Akademii Sztuk Przepięknych i zaplanowane jest na sobotę, 31 lipca, na godzinę 13:30.
Sylwia Gregorczyk-Abram i Michał Wawrykiewicz posiadają bogate doświadczenie jeżeli chodzi o działanie Komisji Europejskiej, procesy prawne wdrażane przez Europejski Trybunał Praw Człowieka oraz tego, w jaki sposób funkcjonują procesy polskiego ustawodawstwa. Rozmowa będzie dotyczyła mechanizmów które mogą odpowiadać za proces wyjścia Polski z Unii Europejskiej. Michał Wawrykiewicz i Sylwia Gregorczyk-Abram to adwokaci zaangażowani społecznie, działający na rzecz jasnej, niezależnej i zgodnej z konstytucją działalności sądów w Polsce. Są współzałożycielami Komitetu Obrony Sprawiedliwości, który zajmuje się monitorowaniem przypadków wywierania politycznego nacisku na sędziów, adwokatów i radców prawnych. Spotkanie poprowadzi Kamil Dziubka, a odbędzie się ono o 13:30 w piątek.
Transmisja internetowa
Wszystkie spotkania na ASP będą transmitowane w Internecie oraz na stronie Onetu.