Buntowniczy punk, cygańskie umiłowanie wolności i kozacka fantazja – to kwintesencja tej żywiołowej kapeli z Nowego Jorku. Wielonarodowa formacja będzie świętować swoje dwudziestolecie wraz z publicznością Najpiękniejszego Festiwalu Świata.
Gogol Bordello to twórcy cygańskiego punka – czyli wybuchowej i rewolucyjnej mieszanki wschodnioeuropejskich dźwięków zainspirowanych folklorem Ukrainy i Rosji, muzyki yiddish tworzonej przez lokalną społeczność żydowską, oraz punkowych riffów gitarowych z rozbujanymi brzmieniami rodem z Ameryki Łacińskiej. W ich muzyce często pojawiają się skrzypce, akordeon, czy saksofon, które w połączeniu z punkowymi akcentami dają niepowtarzalny efekt. Celem kapeli jest przemycenie wschodnioeuropejskiej, cygańskiej muzyki na zachód i zaszczepienie w wielbicielach punka miłości do folkowych, lirycznych brzmień.
Liderem kapeli jest charyzmatyczny i natchniony niezwykłą energią Eugene Hütz, który wychował się na Ukrainie, na skrzypcach gra pochodzący z Rosji Sergey Ryabtsev, na basie gra wywodzący się z Etiopii Thomas „Tommy T” Gobena, perkusista, bębniarz i MC w kapeli to Pedro Erazo z Ekwadoru, na perkusji gra Amerykanin Alfredo Ortiz, gitarzystą jest Boris Pelekh z Rosji, a Ashley Tobias – wokalistka i tancerka pochodzi z USA. Siłą kapeli jest różnorodność gatunków, zainspirowanych wielokulturowym pochodzeniem członków Gogol Bordello.
Tak bardzo wielonarodowa kapela mogła powstać tylko w najbardziej kosmopolitycznym mieście na świecie – w 1999 roku w nowojorska scena undergroundowa po raz pierwszy usłyszała cygański punk. „Voil-La Intruder”, debiutancki album Gogol Bordello, to pierwszy z siedmiu krążków nagranych przez kapelę. Artyści tworzą muzykę opartą o doświadczenia związane z emigracją, muzykę podróżników, wolnych duchów, buntowników, ludzi żyjących tu i teraz.
Chcę być zahipnotyzowany i hipnotyzujący jednocześnie. Interesuje mnie muzyka, jako forma sztuki. Snucie pasjonujących opowieści, doskonały dźwięk, fizyczność… wszystko łączy się by wprawić Cię w trans
Eugene Hütz, Lider Gogol Bordello
Ostatnie wydawnictwo zespołu to płyta „Seekers and Finders” z 2017 roku. Piosenki, które składają się na najnowszy album powstały w drodze, bo ten złożony z emigrantów zespół nigdy nie mógł sobie nigdzie na długo zagrzać miejsca. Na tytułowym kawałku z tej płyty, czyli „Seekers and Finders” do Hutza dołącza jego wieloletnia przyjaciółka, pochodząca z Rosji, a tworząca muzykę w Nowym Jorku Regina Spector. - To duet wędrownego Żyda i włóczącej się po świecie Cyganki, którzy spotkali się przy ognisku. Tak podsumowuję naszą tożsamość - wyjaśnia Hütz.
Podróżowanie członkowie kapeli mają we krwi i najlepiej czują się w trasie, dzieląc się swoją energią podczas żywiołowych, teatralnych występów. Koncertowali już u boku kapel takich jak Flogging Molly czy Cake i wystąpili na festiwalach takich jak Coachella, Sziget, Lowlands, Rock am Ring, czy Exit. Zespół ma też na koncie występy na srebrnym ekranie w filmowych produkcjach takich jak „Wszystko jest iluminacją” w reżyserii Lieva Schreibera i „Mądrość i seks” w reżyserii Madonny. O kapeli powstał też film dokumentalny, zatytułowany „Gogol Bordello Non-Stop”.
Jurek Owsiak ogłasza występ Gogol Bordello na Najpiękniejszym Festiwalu Świata:
Zespół pojawi się na Dużej Scenie Pol’and’Rock Festival w czwartek, 1 sierpnia, o godzinie 19:40.