Półfinał Eliminacji do Pol'and'Rock - znamy kolejnych gości Festiwalu

Półfinał Eliminacji do Pol'and'Rock - znamy kolejnych gości Festiwalu

Opublikowany

Pierwszy z półfinałów do 24. Pol’and’Rock Festival już za nami! Spośród 10 zespołów, które wystąpiły jury wybrało te, które przeszły do finału i zawalczą o możliwość wystąpienia w sierpniu w Kostrzynie nad Odrą na 24. Pol’and’Rock Festival. Są to Hope, Horrorscope i Dream Atlas. Jednocześnie aż trzy zespoły zostały od razu zaproszone na festiwalowe sceny. 

21 kwietnia w Centrum Koncertowym A2 we Wrocławiu odbył się pierwszy z półfinałowych koncertów Eliminacji do 24. Pol’and’Rock Festival. Przed publicznością i jury zaprezentowało się 10 zespołów, wyłonionych z kilkuset nadesłanych do Fundacji zgłoszeń. Były to: Dreamheart, Manchiz, St. James Hotel, Horrorscope, Hope, MetKa, Maja i Dandysi, Neshorn, Dream Atlas, CZAQU. Oprócz nich wystąpili także Chorzy – jako gość koncertu oraz Nocny Kochanek – jako gwiazda koncertu.

Wszystkie kapele zaprezentowały bardzo wysoki poziom, choć każda z nich przedstawiła inny muzyczny gatunek i styl. Jury musiało jednak podjąć decyzję i zadecydowało, że: 
- do Finału Eliminacji przechodzą: Hope, Horrorscope i Dream Atlas
- bezpośrednio zaproszenie na Małą Scenę otrzymują: Dreamheart i Metka
w strefie Lecha zaprezentuje się: St. James Hotel

To był jeden z ciekawszych koncertów eliminacyjnych. Kapele zaskakiwały, czasem na plus, czasem na minus. Generalnie poziom wysoki, koncert jako całość mógł się podobać. No i po raz kolejny scena pokazała, że granie na żywo to najlepszy sposób na weryfikację poziomu, jaki reprezentują muzycy. Przed wrocławskim koncertem stawiałbym na  zupełnie inny rezultat. A tymczasem zwyciężyli inni i moim zdaniem – lepsi. Choć to oczywiście zdanie subiektywne. Po, nie ukrywam, pełnej zwrotów dyskusji w Jury.  A na koniec – Nocny Kochanek, laureat zeszłorocznych Elimimacji pokazał poziom mistrzowski i postawił kropkę nad i. To był naprawdę udany wieczór.

Krzysztof Dobies - rzecznik prasowy 24. Pol'and'Rock Festival

Metka, fot. Damian MekalDreamheart, fot. Ola DrutkowskaHope_Aksienionek.jpgdominik.jpgDreamAtlas_Adamek.jpgJames.jpg
Zespoły, które wystąpiły we Wrocławiu podczas półfinału Eliminacji do 24. Pol’and’Rock Festival to:

Dreamheart - pop-rockowy zespół z Rzeszowa, który powstał w 2014 roku. Muzycy inspirują się zespołami takimi jak One Direction, 5 Seconds of Summer, Paramore, All time low, Green Day czy Blink-182. Mimo relatywnie krótkiego stażu zespół zagrał już wiele koncertów na mniejszych i większych scenach.

Manchiz – zespół z Bielska-Białej, tworzący w gatunku grunge. Od 2014 roku koncertują, nagrywają muzykę, płyty i klipy, a co najważniejsze wciąż świetnie się ze sobą bawią.

St. James Hotel - alternatywny zespół ze Śląska założony w roku 2009. W swojej muzyce uciekają od tradycyjnych porównań, prezentują materiał oryginalny, pozbawiony wszelkiej kalki. Świeże brzmienia St. James Hotel odkrywają świat, w którym dużo się dzieje i do którego chętnie się wraca.

Horrorscope - zespół pochodzi z Górnego Śląska i gra trash. Powstał w 1996 roku, a w jego skład wchodzi pięciu muzyków.  

Hope – zespół powstał w 2006 roku i od tego czasu udało mu się już zagrać wiele koncertów zarówno w Polsce, jak i za granicą. Zespół znany może być publiczności z wzięcia udziały w programie „Must be the Music” i dwukrotnego wystąpienia na Przystanku Woodstock – w 2012 i 2013 roku.

MetKa - warszawska kapela założona na przełomie 2011 i 2012 roku. Zespół tworzy muzykę składającą się zarówno z wesołych i skocznych rytmów ska jak również niepokornych punkowych akordów oraz ciężkich rockowych riffów.

Maja i Dandysi - grupa muzyczna, która powstała we wrześniu 2016 r. w Żyrardowie. Zespół wykonuje trudny do zdefiniowania gatunek muzyczny, który czerpie m.in. z tradycji klasycznych brzmień lat 60-tych czy alternatywnych rytmów lat 80-tych okraszonych elektroniką i melodyjnymi wokalizami.

Neshorn - zespół powstał w kwietniu 2012.  Na początku zespół pracował nad tworzeniem własnego materiału, głównie czerpiąc inspiracje od Lamb of God, lecz w efekcie końcowym wyszła mieszanka gatunkowa Death/Thrash/Groove/Core Metal.

Dream Atlas - formacja grająca rocka, zawiązana początkiem roku 2016 w Pszczynie. Muzyka, którą tworzy nie zamyka się w konkretnych ramach gatunkowych, śmiałe kompozycje od początku były znakiem rozpoznawczym zespołu.

CZAQU – zespół powstał w 2001 roku w Olsztynie. Przez wszystkie lata swojej działalności dawali koncerty w małych klubach i na wielkich scenach. Nagrali też trzy płyty i wkrótce zamierzają ujawnić się z czwartą.
fot. Ola Drutkowskafot. Ola Drutkowskafot. Ola Drutkowska
Decyzja o wygranej zapadła po długich rozmowach i negocjacjach jury, w którego skład weszli:
Andrzej Puczyński - prezes ZPAV, Izabelin Studio
Tomasz Kasprzyk „Kasprol” - dziennikarz muzyczny Antyradia, multiinstrumentalista
Piotr Chancewicz „Dziki” - producent muzyczny, muzyk
Krzysztof „Milkee” Dobies – Rzecznik Prasowy Pol’and’Rock Festival Z zespołami, które wygrały, spotkamy się 30 czerwca, w Warszawskim klubie Progresja na Finale Eliminacji do 24. Pol’and’Rock Festival.
Jurorzy Elliminacji do Pol'and'Rock Festiwal fot. Krupek Paweł Krupka 

Jurorzy Elliminacji do Pol'and'Rock Festiwal fot. Krupek Paweł Krupka 

Kolejne półfinały Eliminacji odbędą się: 19 maja w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, 31 maja w klubie Lucerna w Pradze, 9 czerwca w klubie Stary Maneż w Gdańsku. Na wszystkie wydarzenia będzie obowiązywała akredytacja za pośrednictwem Bazy Mediów WOŚP (http://media.wosp.org.pl). Zapraszamy!

Pol'and'Rock Festival to jeden z największych na świecie festiwali rockowych, który już od kilku lat stwarza młodym zespołom szansę, aby powalczyć o występ na scenach, obok największych gwiazd każdej z edycji imprezy! Niepowtarzalny klimat przyjaźni i wolności oraz wielosettysięczna publiczność pod sceną to magnes nie tylko dla początkujących muzyków. Eliminacje do festiwalu składają się z trzech części. Pierwsza jest oparta na przesłuchaniach płyt. Po wybraniu najlepszych zespołów odbywa się seria półfinałowych koncertów na żywo, a ich celem jest wyłonienie artystów, którzy zagrają na scenach Najpiękniejszego Festiwalu Świata. Drugi etap Eliminacji to, oprócz spełnienia muzycznych marzeń, przede wszystkim niezwykła atmosfera koncertów półfinałowych w najlepszych klubach w Polsce, magia wspólnego grania i radość rywalizacji, w której tak naprawdę nie ma przegranych. Trzeci etap to koncert finałowy w Warszawie w Klubie Progresja. Sponsorami Eliminacji są marki Lech, Mastercard, Coca-Cola.
 
Oficjalna strona internetowa Eliminacji: eliminacje.polandrockfestival.pl

Kopiuj tekst

Udostępnij