08/04/22

Pierwsze spotkania na ASP za nami!


Wyjątkową wartością Festiwalu są rozmowy z najciekawszymi osobami z Polski, a czasem i świata. Tegoroczne spotkania na Akademii Sztuk Przepięknych wystartowały! Już od 16 lat prowadzą je dociekliwi dziennikarze Onetu.


O czym opowiedzieli członkowie kabaretu Neo-Nówka i Jakub Żulczyk?


ASP kręci się  od samego rana! Pierwsze spotkanie na ASP wystartowało o 10.00. Jakub Żulczyk opowiadał nie tylko o swojej twórczości, ale też o prozie życia codziennego.


Akademię Sztuk Przepięknych odwiedzili też członkowie kabaretu Neo-Nówka, których Karol Kosiorowski zapytał o ich twórczość. Rozmawiali o roli kabaretu i dziennikarzy w dzisiejszym, zmieniającym się świecie, ale też o tym, jak można wpłynąć na sytuację polityczną Polski.


Kto odwiedzi namiot ASP – harmonogram

W tym roku Fundacja przygotowała dziewięć wartościowych spotkań z interesującymi gośćmi. Poniżej harmonogram, a po szczegóły warto zajrzeć tutaj.

Czwartek – 4 sierpnia
10:00 – Jakub Żulczyk – znany prozaik i scenarzysta, z którym rozmawiała Katarzyna Janowska.  
11:30 – członkowie Kabaretu Neo-Nówka: Roman Żurek, Michał Gawliński oraz Radosław Bielecki, z którymi rozmawiał Karol Kosiorowski.
13:30 – Krzysiek Sokołowski, któremu w tym roku mija 18 lat na scenie. Porozmawia z nim Piotr Halicki.

Piątek – 5 sierpnia
10:00 – Kamila Kielar i Piotr Strzeżysz – pełni pasji i odwagi podróżnicy są gośćmi specjalnymi mecenasa ASP – mBanku. Prowadzącym będzie Tomasz  Gorazdowski.
11:30 – Wojciech Bojanowski i Marcin Wyrwał opowiedzą zawodzie korespondenta wojennego. Spotkanie poprowadzi Kamil Dziubka.
13:30 – Marcin Dorociński – aktor teatralny, telewizyjny i filmowy z ponad 25-letnim dorobkiem. Porozmawia z nim Piotr Kędzierski.

Sobota – 6 sierpnia
10:00 – Janina Bąk i Piotr Jacoń to działacze na rzecz praw osób LGBTQ+. Porozmawiają o prawie do bycia sobą – o tożsamości, miłości i potrzebie wsparcia osób LGBTQ+.
11:30 – „Johnny” – wspomnienie księdza Jana Kaczkowskiego. Jaśmina Marczewska porozmawia z twórcami filmu “Johnny”: aktorem Dawidem Ogrodnikiem, autorem scenariusza Maciejem Kraszewskim oraz Patrykiem Galewskim, podopiecznym księdza Kaczkowskiego, z perspektywy którego opowiedziana jest cała historia.
13:30 – Barbara Kurdej-Szatan Aktorka teatralno-filmowa znana z serii reklam i nie tylko. Spotkanie poprowadzi Ewa Raczyńska.



Wszystkie spotkania z ASP są transmitowane. Więcej o transmisjach można przeczytać tutaj. Rozmowy są także tłumaczone na Polski Język Migowy.

28 edycja Pol'and'Rock Festival odbywa się w dniach 4-6 sierpnia na lotnisku Czaplinek - Broczyno, 7 kilometrów od Czaplinka, w województwie zachodniopomorskim. Festiwal będzie mieć formę pokojowej manifestacji - przesłaniem wydarzenia jest: wojnie NIE! Na dwóch scenach wystąpi 42 wykonawców z Polski i świata, m.in. Jinjer, Wolf Alice, King Gizzard & The Lizard Wizard, Clutch, Laura Cox, Stake, GWAR, Me And That Man, Spięty, Sztywny Pal Azji, Strachy na Lachy i Voo Voo. Uczestnicy Najpiękniejszego Festiwalu Świata standardowo będą mogli uczestniczyć w spotkaniach na Akademii Sztuk Przepięknych. W tym roku zaproszenie do rozmów przyjęli: prozaik i scenarzysta Jakub Żulczyk, Janina Bąk i Piotr Jacoń, którzy rozmawiać będą o sytuacji osób LGBTQ+, aktorka i prezenterka Barbara Kurdej - Szatan, Wojciech Bojanowski i Marcin Wyrwał, którzy opowiedzą o kulisach pracy korespondenta wojennego, iranistka Jagoda Grondecka, aktor Marcin Dorociński, twórcy filmu "Johnny" o księdzu Janie Kaczkowskim (Dawid Ogrodnik, Maciej Kraszewski, Patryk Galewski), Krzysiek Sokołowski z zespołu Nocny Kochanek oraz podróżnicy Kamila Kielar i Piotr Strzeżysz. W strefie NGO warsztaty i różne rodzaju formy aktywności dla festiwalowiczów zorganizuje kilkadziesiąt organizacji pozarządowych. Festiwal jest otwarty, niebiletowany.
Martyna Lodczyk