Pol'and'Rock Festival to miejsce dobrej energii, propagowania pozytywnych działań i wyjątkowych doświadczeń - ogromną częścią budowania tych wartości jest strefa organizacji pozarządowych.
W tym roku na chętnych czekają 42 projekty ASP. Będziemy rozmawiać o wielu dziedzin tj. prawa człowieka, zdrowie czy ekologia.
Ochrona zdrowia to szczególnie ważny temat dla Fundacji WOŚP, dlatego nie może zabraknąć fundacji zajmujących się tym tematem.
· Fundacja Dr Clown zaprasza uczestników Festiwalu na warsztat nt. "Szpital oczami dziecka chorego", który powoli im poczuć emocje towarzyszące hospitalizacji i to jak w poradzeniu sobie z nimi i ze szpitalną nudą pomaga może "terapia śmiechem" i wizyta Doktorów Clownów. Na aktywnych czeka warsztaty z żonglerki. Między zajęciami zachęcają do wypisywania "Recept na uśmiech". Na stoisku będzie też można zrobić również kartki z życzeniami dla chorych do szpitali.
· Stowarzyszenie Medyczne Hospicjum dla Dzieci Dolnego Śląska "Formuła Dobra" uczestnikom Festiwalu proponują warsztaty, dzięki którym będą informować na temat działania hospicjów, szczególnie dziecięcych i łamać stereotyp, że jest to "czekanie na śmierć". Organizacja na co dzień umożliwia pacjentom wykorzystać każdy moment swojego życia, by żyć przez duże "Ż".
Ekologia to jeden z istotniejszych tematów, jakie poruszamy
· Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Zwierząt OTOZ Animals Inspektorat Warszawa uczy właściwej opieki nad nimi, w tym metod udzielania pierwszej pomocy, a także dobrych praktyk poprawiających dobrostan czworonogów. Organizacje tworzy kilkanaście osób - działamy społecznie z potrzeby pomagania zwierzakom.
· Działania Reformed Druids of Gaia Poland opierają się na filarach programu: integracji, informowaniu o katastrofie klimatycznej i kryzysie bioróżnorodności, edukacji ekologicznej i antropologicznej, aktywizacji społecznej oraz kształtowaniu odpowiedzialnych postaw w ramach demokracji bezpośredniej i deliberacyjnej.
Kultura, której nie mogło zabraknąć na Festiwalu
· Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu zorganizuje warsztaty artystyczne, kładąc nacisk na współpracę, wspólnotowość, znaczenie kontaktu z innymi osobami oraz ze sztuką, a aby uczulić uczestników i uczestniczki na znaczenia, które przekazuje sztuka, odnosząc się do tego, co nas otacza oraz ważnych społecznych kwestii.
Psychologia i rozwój osobisty
Handmate
· Dorigami poprowadzi zajęcia na Akademii Sztuk Przepięknych. Po raz kolejny chcą stworzyć miejsce, gdzie każdy, niezależnie od wieku (i preferencji muzycznych) będzie mógł wpaść, miło spędzić czas składając Origami oraz posłuchać ciekawych opowieści z tym związanych. Sztuka ta jest ciekawą formą spędzania wolnego czasu, ale także narzędziem rozwijającą wyobraźnię, zdolności manualne i zdolności myślenia przestrzennego. Uczestnikom Pol'and'Rock ze stoiska oprócz nowych umiejętności wyniosą one wyjątkowe i niepowtarzalne papierowe pamiątki.
· Wu Kwadrat - profesjonalny serwis dredów pokaże różnice między dredami "na stałe" a dredlokami tymczasowymi, nauczą jak doczepiać i zakładać jedne i drugie różnymi metodami. W trakcie pogadanki uczestnicy będą mieli możliwość wykonania własnego dreda z włosów syntetycznych, z pomocą i nadzorem prowadzących.
Sport
Nazywam się Natalia Knopek. Jogę i medytację praktykuję od 11 lat, od 7 lat uczę innych i od 5 lat co roku jestem na Festiwalu jako Simplife Joga. Poprowadzę poranne zajęcia jogi dla wszystkich chętnych.
· Polish Outdoor już 8 razy organizuje na Festiwalu swoją wioskę HIMALAYAN CAMP w ramach strefy ASP wpisując się w plan wielu uczestników Festiwalu, dzięki czemu ich stoisko odwiedziły dziesiątki tysięcy osób. Znajdziecie u nas między innymi ściankę wspinaczkową i slackline, na których każdy będzie mógł spróbować swoich sił.
Nauka i wiedza
· Politechnika Gdańska, Wydział Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej przedstawi swoivh pracowników od innej strony niż tablica i kreda, a studenci pokażą swoje długoletnie doświadczenie w prowadzeniu warsztatów zarówno z dziećmi jak i dorosłymi w ramach takich projektów jak Politechnika Wielu Pokoleń. Chcą podzielić się entuzjazmem do nauk ścisłych i technicznych i pokazać, że nauki takie jak fizyka, matematyka czy inżynieria materiałowa nie są wcale takie straszne jak je niektórzy malują.
· Centrum Edukacji Międzykulturowej popularyzuje nauczanie międzynarodowego języka esperanto. Wierzą, że język esperanto zmienia u człowieka sposób postrzegania świata-dzięki czemu człowiek staje się lepszy, bardziej tolerancyjny, docenia egalitaryzm, szanuje prawa ludzi i wszystkich istot żyjących.
Walka z uzależnieniami
· Fundacja Biuro Służby Regionalnej NA w Polsce W przynależności do NA nie ma społecznych, religijnych, ekonomicznych, rasowych, etnicznych, narodowych czy płciowych ograniczeń. Nie ma też opłat wpisowych bądź członkowskich. Anonimowi Narkomani wspólnie tworzą proces zdrowienia, budując trwałą sieć wzajemnego wsparcia. Jednym z kluczy do sukcesu NA stała się terapeutyczna wartość jaką niesie współpraca dwóch uzależnionych.
Prawa człowieka i edukacja globalna
· Okręgowa Izba Radców Prawnych w Poznaniu podejmuje działania mające na celu przywrócenie w Polsce praworządności, prowadzimy działania edukacyjne w szkołach, świadczymy również niekomercyjną pomoc prawną. Radcowie prawni z OIRP Poznań mieli już zaszczyt współtworzyć strefę ASP w 2019 oraz 2020 roku.
· Refugees Szczecin na Festiwalu byli już nieraz, wraz z innymi organizacjami tworzyli Wioskę Wielu Kultur. W tegorocznej edycji zrealizują warsztaty Nikt Nie Jest Nielegalny. Jest to forma lekcji wychowawczej (lecz mogą w niej brać udział dorośli), podczas której pokazują mechanizmy zmuszające ludzi do porzucenia swych domów i ojczyzn, omawiamy trudności, jakie ich spotykają, zderzamy uczestników ze stereotypami nie tylko na temat obcych, ale i nas samych.
· Stowarzyszenie Amnesty International w ramach Festiwalu będą mówić o krzywdzącej kulturze gwałtu, przemocy wobec kobiet i świadomej zgodzie na seks. Kampania "Tak to Miłość", którą prowadzą od 2 lat (a swój początek miała właśnie na Pol'and'Rock Festival w 2019 roku), dąży do zmiany definicji gwałtu w polskim prawie.
· Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich codziennie w Namiocie Praw Człowieka zorganizuje warsztaty i rozmowy na tematy związane z Konstytucją RP – cudzoziemców i migrantów, równego traktowania, zwalczania dyskryminacji, mowy nienawiści i patologicznych treści w internecie. Pokażą, jakie masz prawa w kontakcie z policją, jak można ułatwić życie i kontakty z osobami głuchymi, czy też jak tworzyć własne projekty społeczne. Dzięki nim zobaczysz, jak Konstytucja RP może być przydatna w życiu codziennym!
· Fundacja Banina przygotowuje spektakl “Dworzec”, który dotyczy dostępu do procedury uchodźczej w Polsce i wpisuje się w przewodnią koncepcję opracowaną wraz z partnerami (Domem Otwartym i Fundacją Daj Herbatę), w myśl której tegoroczne działania koncentrują się wokół prawa do bezpiecznego miejsca do życia, które można nazwać domem. W miarę możliwości, po spektaklu odbędzie się rozmowa z uchodźcą z Tadżykistanu.
· Fundacja Centrum Praw Kobiet na co dzień wpiera we wszystkich oddziałach kobiety poprzez pomoc prawną, psychologiczną, psychoedukacyjną i rozwojową. Prowadzą kilka schronisk dla kobiet z dziećmi. W ramach Akademii Mocy Kobiet organizują warsztaty edukacyjne i rozwojowe o bardzo szerokim spektrum. Na festiwalu prócz rozmów indywidualnych będzią prowadzić warsztaty... więcej dowiesz się na ich stoisku
· Stowarzyszenie Adwokackie Defensor Iuris prowadzi także szereg kampanii społecznych promujących adwokaturę, ale także koncertujących się na problemach społecznych takich jak przemoc wobec dzieci i młodzieży, przeciwko hejtowi „STOP Hejt”, uprawnieniach osób z niepełnosprawnościami w procesie „#pełnosprawniwprawie”, promujących mediacje. Do działalności Stowarzyszenia należy także informowanie o zmianach w prawie.
· Stowarzyszenie na rzecz Osób LGBT Tolerado to warsztaty m.in na temat: jak bezpiecznie przeprowadzić coming out, jak być dobrą osobą sojuszniczą z językiem inkluzywnym, bezpieczny seks i świadoma zgoda, jak dbać o siebie będąc osobą aktywistyczną, transpłciowość, niebinarność, aseksualność, co oznacza skrót LGBTQIAP+.
· Centrum Edukacji Obywatelskiej w ramach prowadzonych zajęć na Festiwalu chcieliby zaprezentować historie osobiste osób z doświadczeniem migracji, żeby skłonić młodzież i dorosłych ku refleksji nad procesem współczesnych migracji oraz wyzwaniami i możliwościami, przed którymi szczególnie staje społeczność polska jako społeczeństwo przyjmujące migrantów i migrantek z różnych krajów świata. Przybliżają takie historie za pomocą krótkich filmików oraz narzędzi doświadczenia rzeczywistości wirtualnej i rozszerzonej (VR/AR).
Integracja
· Fundacja AVALON przygotowała: warsztat "Pierwszy kontakt, savoir vivre wobec OzN", panel dyskusyjny p.t. “Jak się połamać i nie załamać?”, zabawa integracyjna "Tor przeszkód na wózku", aktywność sportowa "Bike vs handbike", działający przez cały czas trwania Festiwalu punkt doradczy dla osób z niepełnosprawnościami oraz punkt wsparcia technicznego dla OzN poruszających się na wózkach.
Z tylu chmur
Jak co roku, zorganizowane zostaną Warsztaty z Piotrem Bukartykiem „Z tylu chmur” oczywiście w nowej formule. Organizatorzy stworzyli dedykowany formularz dla młodych, utalentowanych artystów, którzy chcieliby wystąpić podczas finałowego koncertu Pol'and'Rock Festival wspólnie z Piotrem Bukartykiem.