07/22/21

Jak będzie zabezpieczony Pol'and'Rock Festival?


Przed nami druga edycja Najpiękniejszego Festiwalu Świata, którą Fundacja WOŚP organizuje w trakcie pandemii. Po ubiegłorocznym doświadczeniu - festiwalu realizowanym w studiu telewizyjnym - wydarzenie wraca w plener. Jak zabezpieczony będzie Pol'and'Rock Festival i z jakimi obostrzeniami będzie musiała liczyć się publiczność? 

Najbliższa edycja wydarzenia to sporo nowości dla publiczności: nowe miejsce, którym stało się byłe lotnisko Makowice - Płoty, podyktowana możliwościami terenu ograniczona liczba uczestników i wprowadzenie płatnych wejściówek, z których środki przeznaczone zostaną na zabezpieczenie w związku z koronawirusem (testy, maseczki, płyny do dezynfekcji). W festiwalu udział weźmie 20 tys. uczestników (w tym - zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów - pula osób niezaszczepionych), a każdy z nich, bez względu na to, czy jest poddał się szczepieniu czy nie, wchodząc na teren festiwalu, będzie miał wykonywany test w kierunku koronawirusa.



Pol'and'Rock w dobie pandemii - co zmienia się dla publiczności

Jedną z największych zmian jest znaczne ograniczenie liczby publiczności na terenie festiwalu - z kilkuset tysięcy, które brały udział w wydarzeniu w poprzednich latach, do 20 tysięcy, które już od 27 lipca będą się pojawić na lotnisku Makowice - Płoty. Wstęp na zamknięty teren festiwalu będą miały wyłącznie osoby, które kupiły lub zdobyły w konkursach specjalne imienne wejściówki, a także przeszły test w kierunku koronawirusa, który dał negatywny wynik, co potwierdzać będzie specjalna opaska. Co istotne, przeprowadzanie testowania wszystkich uczestników  to decyzja samych miłośników Pol'and'Rock Festival, wyrażona w specjalnym głosowaniu w internecie. Testowani będą także wszyscy artyści występujący na wydarzeniu, cała jego obsługa i wolontariusze. Płynność procesu zapewni łącznie 56 stanowisk do przeprowadzania testów, w tym 16 drive-thru, a także wcześniejsze udostępnienie uczestnikom ankiety zdrowotnej online.  

Najważniejsze informacje na temat ankiety zdrowotnej: 


Osoby, których dwa szybkie testy wskażą wynik pozytywny, skierowane zostaną do specjalnej strefy, gdzie oczekiwać będą na wykonanie testu PCR.  Jeżeli wynik i tym razem będzie dodatni, testowany zamiast uczestniczyć w zabawie będzie musiał wrócić do domu.

Nie będzie to pierwsze wydarzenie organizowane przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, w trakcie którego jego uczestnicy są testowani - było już tak choćby na 29. Finale WOŚP. Testy przeprowadzano także na organizowanych pod koniec czerwca Eliminacjach do Pol'and'Rock Festival, wówczas nie stwierdzono zachorowania u ani jednej osoby.

Wśród wprowadzonych przez Fundację WOŚP środków bezpieczeństwa są także, wymagane zresztą przepisami, maseczki - obowiązkowe na koncertach, w trakcie spotkań z gośćmi na Akademii Sztuk Przepięknych oraz w innych miejscach, w których należy się spodziewać większego natężenia ruchu uczestników, jak choćby festiwalowy sklep. 

Badanie przy każdym wejściu na teren festiwalu

Fundacja - w celu zminimalizowania ryzyka zakażenia wśród uczestników - rekomenduje, by nie opuszczać terenu festiwalu bez ważnych powodów. Wyjście poza teren festiwalu i chęć powrotu na niego wiązać się będzie z ponownym testem w kierunku koronawirusa (na koszt uczestnika).

Kto zadba o bezpieczeństwo uczestników?

O porządek, a także komfort uczestników Pol'and'Rock Festival jak zawsze dbać będą wolontariusze Pokojowego Patrolu (tzw. czerwone koszulki) - 650 osób, które pełni rolę służby informacyjnej, oraz zawodowa ochrona - Niebieski Patrol - która reagować będzie w przypadku łamania regulaminu wydarzenia oraz w sytuacjach zagrożenia.  

Zabezpieczenie medyczne to kolejne 200 osób - medycy z całej Polski. W przypadku problemów ze zdrowiem publiczność skierować się będzie mogła do jednego z trzech punktów terenowych i punktu pomocy medycznej. Transport osób wymagających pomocy medycznej realizowany będzie 4 quadami i 5 karetkami (w tym 2 typu S).

Co z tymi, którzy nie mają wejściówek?

Wzorem ubiegłorocznej edycji festiwalu, nazywanej Najpiękniejszą Domówką Świata, która odbywała się w studiu telewizyjnym i z symboliczną liczbą publiczności, 27. Pol'and'Rock Festival będzie mieć formę festiwalu hybrydowego, dostępnego zarówno dla internautów, jak i publiczności obecnej na miejscu.  


YouTube KręciołaTV, kanały Fundacji WOŚP i Pol'and'Rock na Facebooku, Twitch, a także strona główna Onet.pl i antena Antyradia - właśnie w tych miejscach fani Najpiękniejszego Festiwalu Świata będą mogli śledzić to, co wydarzy się na Dużej Scenie i Akademii Sztuk Przepięknych. Trwająca ponad 50 godzin transmisja to alternatywa dla wszystkich tych, którzy na terenie festiwalu nie będą mogli pojawić się osobiście, a także - z uwagi na zachowanie znacznej części materiałów - możliwość powrotu do wybranych spotkań czy koncertów już po zakończeniu festiwalu.


27 Pol’and’Rock Festival odbędzie się w dniach 29-31 lipca na dawnym lotnisku Makowice - Płoty w województwie zachodniopomorskim. Na terenie o powierzchni 78 hektarów znajdą się pola namiotowe, scena, na której wystąpi blisko 30 wykonawców, strefa ASP ze spotkaniami z wybitnymi gośćmi oraz koncertami wieczornymi, a także przestrzenie partnerów.
Na Festiwalu wystąpią m.in. Dżem, Dubioza Kolektiv, Hańba!, Black River, Tides from Nebula, Renata Przemyk, Morgane Ji i Kasia Kowalska. Na Akademii Sztuk Przepięknych spotkać będzie się można z Arkadiuszem Jakubikiem, Andrzejem Chyrą, Martą Lempart, Elżbietą Dzikowską, Jakobe Mansztajnem (Make Life Harder), Przemkiem Kossakowskim i ekipą Down the Road, Łukaszem Czepielą, Radkiem Kotarskim oraz adwokatami Sylwią Gregorczyk-Abram i Michałem Wawrykiewiczem (spotkanie o polexicie).
Festiwal przybierze formę hybrydową - dostępny będzie zarówno dla uczestników obecnych na miejscu, ale także dla osób śledzących jego przebieg w internecie. W formie stacjonarnej w wydarzeniu uczestniczyć będzie mogło 20 tysięcy uczestników, w tym osoby zaszczepione i niezaszczepione (zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów) – posiadacze specjalnych wejściówek. Transmisja z wydarzenia dostępna będzie w serwisie YouTube, na Facebooku i Twitchu, a także w Onecie i na antenie Antyradia.

Aleksandra Rutkowska