08/01/20
Trzy dni niesamowitych spotkań na scenie Akademii Sztuk Przepięknych
Za nami już wszystkie spotkania Akademii Sztuk Przepięknych. To łącznie dziewięć spotkań o różnej tematyce, przeprowadzonych w studio Najpiękniejszej Domówki Świata. Jak co roku, nie mogło zabraknąć poruszanych podczas nich tematów ważnych oraz edukacyjnych, a ze względu na wyjątkową edycję Festiwalu, która odbywa się pod Warszawą, na ASP pojawili się oczekiwani od lat goście. Wszystkie spotkania prowadzili dziennikarze Onet.pl, a mecenasem ASP był mBank.
Spotkania z tegorocznymi gośćmi sceny ASP już się skończyły, czas na podsumowanie. Łączny czas wyświetleń transmisji spotkań ASP na YouTube oraz Facebook wyniósł ponad 40 000 godzin. Każdego dnia rozmowy oglądało kilkadziesiąt tysięcy osób.
Kobiecy, pierwszy dzień sceny ASP
Pierwszy dzień Festiwalu upłynął na spotkaniach z trzema wyjątkowymi kobietami - piosenkarką, reżyserką filmową oraz aktorką - czyli Majką Jeżowską, Ewą Ewart oraz Joanną Kulig.
Byłam troszkę Zosią Samosią, która musi o wszystko sama zadbać. Przez to nie przekułam myśli i marzeń o zmianie...a potem zobaczyłam w tym błogosławieństwo. Czy ja mam udawać, że jestem poważna? Mi to sprawia radość. Jestem, jaka jestem!
-Majka Jeżowska podczas spotkania na ASP na 26. Pol’and’Rock Festival
Majka Jeżowska wspominała zeszłoroczny koncert podczas 25. Pol’and’Rock Festival, który okazał się przełomowy w jej karierze, a emocje związane z nim pozostają żywe do dzisiaj.
Muszę Wam powiedzieć, że ten koncert, (...) to był najpiękniejszy koncert w moim życiu. Najpiękniejszy, największy pod każdym względem i warto było śpiewać 40 lat, żeby doczekać takiego momentu... Ja się w ogóle tego nie spodziewałam. Tym bardziej jest to piękne przeżycie. Takich tłumów nigdy nie miałam na swoim koncercie. Takiego chóru, takiej zabawy, takiego pogo, tej pokojowej ściany śmierci czy miłości - ja tego nie widziałam i nie sądziłam, że przeżyję coś takiego jeszcze. Dlatego bardzo, bardzo dziękuję wszystkim tym, którzy byli wtedy w Kostrzynie na moim koncercie, i tym, co oglądają na YouTube fragmenty i tym, co kupili moje DVD i CD na Siemashop, bo to jest naprawdę pamiątka na całe życie. Ja jestem szczęśliwa, że mogłam coś takiego przeżyć i że te piosenki, które wydawało mi się, że są już zapomniane trochę, są oczywiście żywe wśród dzieciaków, bo one mają to w przedszkolach, szkołach, ale także wy, te duże dzieciaki, będą tak pamiętać i wspaniale reagować i śpiewać ze mną, to był kosmos.
-Majka Jeżowska podczas spotkania na ASP na 26. Pol’and’Rock Festival
Ewa Ewart podczas spotkania opowiadała o ekologii, o eksploatacji Ziemi oraz o tym, jak wygląda produkcja jej filmów, począwszy od pomysłu, przez organizację, po logistykę i ujęcia.
Zrobiłam tyle filmów, które powinny wstrząsnąć i coś zmienić, a okazuje się, że nie ma mocnych na ludzi, którzy w dalszym ciągu tkwią w polityce (...) Decyzje podejmowane są przez cztery osoby, a godzą w miliony
-Ewa Ewart podczas spotkania na ASP na 26. Pol’and’Rock Festival
Spotkanie z Joanną Kulig zakończyło pierwszy dzień sceny ASP. Była to rozmowa o emocjach, marzeniach i macierzyństwie, ale też o poszukiwaniu swojej drogi w filmowym świecie.
Najważniejsze to mieć taką bazę, jeden punkt, który jest Twoim domem
-Joanna Kulig podczas spotkania na ASP na 26. Pol’and’Rock Festival
Edukacja seksualna, prawa zwierząt oraz trudne, filmowe tematy
Drugi dzień Akademii Sztuk Przepięknych to spotkania z Andrzejem Depko, Dorotą Wellman i Martą Klepką, Tomaszem Sekielskim oraz Ewą Zgrabczyńską.
Pierwsze spotkanie było częścią projektu #kobietaontour, który uczy, motywuje, pokazuje możliwości, inicjuje działania i wspiera. Jego twórcy chcą w serdecznej, dobrej atmosferze spotykać się z młodymi ludźmi, by rozmawiać na tematy ważne i merytoryczne. Tematem spotkania była edukacja seksualna, która według zaproszonych gości powinna stać się czymś oczywistym.
Wiedza seksualna nie niesie ze sobą żadnych zagrożeń. Zagrożenie niesie ze sobą brak edukacji seksualnej, albo błędna edukacja seksualna.
-Andrzej Depko podczas spotkania na ASP w ramach 26. Pol'and'Rock Festival
Podczas rozmowy z Tomaszem Sekielskim poruszono tematy współpracy pomiędzy braćmi, doboru tematów do kolejnych filmów, ale również problemów, z jakimi borykają się producenci oraz o planach na przyszłość.
Największą satysfakcją jest dla mnie moment, gdy uda się komuś pomóc, czy uda się naszą pracą coś zmienić. To jest nagroda, która odpędza wszystkie frustracje.
-Tomasz Sekielski na 26. Pol'and'Rock Festival
O tym jak mądrze podróżować, o sile i o tym, jak mądrze pomagać zwierzętom opowiadała Ewa Zgrabczyńska, dyrektorka Ogrodu Zoologicznego w Poznaniu.
Jeśli w nas jest motywacja, siła do działania, chęć zmiany świata, to jesteśmy w stanie tej zmiany dokonać.
-Ewa Zgrabczyńska na 26. Pol'and'Rock Festival
Historie z życia radiowca, o tym jak tworzyć oraz o zawodzie aktora
Trzeciego dnia Festiwalu odbyły się ostatnie spotkania na scenie ASP.
Andrzej Mleczko to jeden z najbardziej znanych polskich rysowników. Zajmuje się rysunkiem satyrycznym, ale także plakatem, scenografią, i rysunkiem reklamowym. Jest autorem ponad 30 tysięcy rysunków. W podwarszawskim studio opowiadał o tym, skąd czerpie pomysły na swoje prace, co jest dla niego ważne w tworzeniu oraz o tym ile trwa powstawanie jego ilustracji.
Wojciech Mann w rozmowie z Bartkiem Węglarczykiem opowiadał o muzyce i o tym, co jest ważne w pracy dziennikarza. Nie zabrakło wielu anegdotek z kilkudziesięcioletniej pracy zawodowej, które rozbawiły zarówno publiczność, jak i samego Wojciecha Manna do łez.
Ja jestem nieco złośliwy czasem. Ktoś mnie kiedyś zapytał, jak ja bym określił to wszystko, co mieści się w pojęciu alternatywa. Ja wtedy mówię, to są wykonawcy, którzy bardzo uważają, żeby nie napisać melodii.
-Wojciech Mann na 26. Pol'and'Rock Festival
Ostatnim gościem Akademii Sztuk Przepięknych był Janusz Gajos, aktor, odtwórca ról m.in. Janka Kosa z “Czterech pancernych i psa”. Rozmowa o aktorstwie, dorobku zawodowym, ale i polityce dostępna jest na kanale KreciołaTV na YouTube.
Zachęcamy do korzystania z Bazy Mediów WOŚP i Press Kitu na Prowly, gdzie dostępne są materiały multimedialne - zdjęcia i filmy z Najpiękniejszej Domówki Świata - do wykorzystania przez media. W przypadku publikacji zdjęć, konieczne jest podanie nazwiska autora zdjęcia.